Jan Bureš: Brexit na zamrzlém bodě, na jak dlouho?

KOMENTÁŘ

Včerejší summit v rakouském Salzburgu ukázal, že dohoda o brexitu má před sebou ještě kus cesty.

21. září 2018 - 07:00

Hlavním bodem sváru v tuto chvíli nejsou ani tak vzájemné obchodní vztahy jako spíše otázka postavení Severního Irska. To se libře nemusí v nejbližších dnech zamlouvat. Na druhou stranu, i když nás čekají pravděpodobně adrenalinová jednání a finální návrh dohody nemusí být na stole do plánovaného listopadového summitu, “riziko nedohody” na výstupní smlouvě Británie z EU (do března 2019) nepovažujeme za vysoké. Proč?

Za prvé proto, že výstupní dohoda (podle článku 50) nemá být komplexní smlouvou upravující přesně nové obchodní vztahy. Má se jednat spíše o shodu nejvyšších politických špiček na obecných principech a zásadách “rozvodového řízení”.

Za druhé, z pěti zásadních bodů výstupní dohody již bylo dosaženo dohody ve třech oblastech - vzájemné uznání občanských práv, finanční vyrovnání a přechodné období (po odchodu Británie z EU a do dojednání nové obchodní dohody). Na stole zbývají dvě oblasti. Budoucí obchodní vztahy - v této oblasti pravděpodobně zůstane výstupní smlouva v hodně obecné rovině přijatelné pro obě strany. A Severní Irsko - tam se ukazují být rozpory mezi pozicí Británie a EU největší. Hluboké názorové rozdíly v této oblasti pravděpodobně povedou k tomu, že dohody o brexitu bude dosaženo za pět minut dvanáct. Nemělo by to být ale podle nás déle než na konci tohoto roku. V takovém případě by se obě strany čistě z obezřetnosti musely připravit na hlasování o “odložení” brexitu. To by muselo projít schválením ve všech 27 členských zemích EU a i v Británii by pro něj Theresa Mayová těžko hledala podporu. Obě strany tedy pravděpodobně udělají vše, aby se této cestě vyhnuly.

Jan Bureš



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?