Zdeněk Ertl: Branná výchova – ano, nebo ne?

KOMENTÁŘ

My zkušenější si asi ještě vzpomeneme na školní předmět branná výchova.

9. srpna 2023 - 07:30

Vybaví se nám pochodová cvičení s plynovou maskou přes rameno? Nebo dezinfekční prostředky, kterými jsme pod dohledem pedagoga čistili plynovou masku naší velikosti a následně se učili si ji správně nasadit tak, abychom v ní mohli existovat… Ano, většinu z nás to nebavilo, a dokonce jsme si z toho jako děti dělali legraci. Ale byla úplně jiná doba, společenská nálada a hlavní příčinou neobliby těchto lekcí byl nejen jejich jednostranně a nešťastně zvolený obsah, ale také podivně nevhodné metody výuky.


Dnešní mladé generace už si ani pod pojmem branná výchova neumějí představit nic konkrétního, protože vyrůstaly v době, kdy se rušila povinná vojenská služba, nebezpečí válečných konfliktů či jiných krizí bylo podceňováno a snad i záměrně z myslí lidí vytlačováno.



Doba se však změnila a lidé se opět začali chovat tak, jak se chovali po celá dlouhá vývojová tisíciletí. Obavy z válek, konfliktů či přírodních i člověkem způsobených katastrof jsou pro lidi přirozené a vlastně pomáhají lidstvu přežívat a vyvíjet se. Dokladem toho jsou údaje v následujícím grafu.

Podle vašeho názoru by se témata branné výchovy:


 
Jestliže si 85 % lidí přeje, aby s tématy brannosti seznamovala děti škola, je to významný společenský impuls, který není dobré ignorovat.


Zdeněk Ertl




Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?