Občané mají pochopit, že představitelé USA mohou cokoli. Za těchto okolností nemůže být výběrové řízení na dodavatele chápáno jako korektní pokud zvítězí americko-japonská firma. No právě. Až zvítězí, občané, kteří se dosud domnívají, že výběrové řízení je objektivní (podle ankety Českého rozhlasu je jich ještě 23%), přestanou věřit na politicky nezávislé jednání české vlády a jí do funkcí uvedených šéfů úřadů a firem. Zřejmě přestalo mít smysl posilovat iluzi o nezávislosti a korektnosti a začalo mít smysl upevňovat vědomí závislosti a neohraničitelné libovůle mocných. To je zřejmé i z ostentativní podpory stanoviska USA k novému statutu Palestiny, když ČR vyjádřila jako jediná z evropských zemí shodné stanovisko na pokyn "českého" ministra zahraničních věcí.
Pouze Erik Best poukázal na další velmi pravděpodobný cíl návštěvy Clintonové. ČR zastupuje svojí diplomatickou misí USA v Sýrii a USA vydalo prohlášení, že vojensky proti Sýrii zasáhnou, pokud bude proti civilnímu obyvatelstvu užito chemických zbraní. Všichni si ovšem pamatujeme, že výroba a skladování chemických zbraní byly argumentem pro vojenský zásah v Iráku, který byl realizován, aniž by se takové zbraně kdy našly. Jak asi obtížné bude prohlásit a "zpravodajsky doložit", že k užití takových zbraní došlo.
Rusko má v Sýrii základnu. USA mají na Blízkém východě základny skoro všude, jen v Sýrii, která byla už za George W. Bushe "darebáckým státem", stále ne. Vždyť muslimský stát s americkou vojenskou základnou máme i v Evropě. Nakolik "lokální" bude připravovaná válka?
Psáno pro Prvnizpravy.cz
Ivan David