Jeho návštěvu u nás jsem dokázala spolehlivě detekovat ještě před tím, než jsem při návratu domů otevřela dveře do předsíně. Dva silní kuřáci dokážou vyudit nejen pracovnu…
Kasík byl dobrým ředitelem rozhlasu. Za jeho časů se ze zvuku stávala multimédia, rozhlas začal přinášet obrázky (nikdy nezapomenu na konsternovaný výraz ochranky, když na Hrad poprvé přišel „fotograf Českého rozhlasu“). Za Kasíka jsme začali sledovat gorily, které pak s námi žily mnoho let. Dodneška je od sebe rozeznám. A taky začalo vysílat to nenáviděné rádio Wave. Někomu se dynamika veřejnoprávního rozhlasu nelíbila a tak se začal snažit, aby jej radní odvolali. A nakonec jej opravdu odvolali. Myslím, že ti, kteří to tenkrát udělali, vědí, komu sloužili. Jakpak se jim teď asi spí? Vzpomene si někdy Dana Jaklová na hákový kříž v očích? Nebo raději nevzpomíná?
Při psaní tohoto textu koukám na televizní zpravodajství a tam hovoří Karolína Peake. Na ministerstvu obrany pobyla osm dní. A taková to byla hvězda. Takové pěkné píárko měla. A náhle zhasla. Copak se asi ve skutečnosti stalo? Chystala opravdu státní převrat? Měla problém s prověrkou na stupeň tajné? Nebo Klaus neunesl odchod jeho Picka? Hack obrany naštěstí neznamená nic. Nemáme se proti čemu bránit. V troskách je celá státní správa.
Nefunguje ani registr motorových vozidel, ani posyp zledovatělých silnic. Škvárou plníme haldy, sůl je nad zlato a písek sypeme do soukolí systému. 23. prosince 1970 napadlo v Praze 1,5 metru sněhu a během dvou dnů i mráz 20°C. Byly vánoce, pak uhelné prázdniny, ale město přes částečné přerušení dodávky plynu fungovalo. Dnes sice máme demokracii, ale metr sněhu a minus 20°C by znamenalo katastrofu.
Můj mediálně oblíbený Vladimír Vladimirovič Putin, jehož PR sleduji vždycky s obdivným zájmem, udělil tiskovou konferenci tisícovce novinářů. Prý ji musel odložit, prý si ten velký muž „hnul se zády“, když vedl motorovým rogalem hejno jeřábů. Inu, kdo ví. Tiskovka to byla nepochybně zajímavá, jako obvykle si ji po kouskách pustím na internetu. Tam je – na stránce kremlin.ru. Z médií se o ní nic pořádného nedozvím. Ani z těch ruských. Pustím si to už jen proto, že VVP ví vše. Ano, jsou i jiní, kteří ví vše, ale Putin ví i přesně, kdy bude konec světa. „Ale mohu se mýlit,“ řekl nakonec... No…. Nicméně jsem ráda, že pokračuje v oslovování davů. Moc se těším, až usedne do křesla a v televizi bude několik hodin odpovídat divákům. To je pak to pravé kouzlo.
Alespoň se Rusové dozvěděli, že průměrná měsíční mzda v roce 2011 byla 23 369 rublů a v roce 2012 stoupne o 8,8 procenta. „Kdybych si myslel, že totalitní nebo autoritářský systém je naše největší přednost, pak bych jen změnil ústavu. Jak víte, bylo by to snadné. Pokud někdo věří, že demokracie a prosazování práva jsou dvě různé věci, pak se tato osoba hluboce mýlí Demokracie - je především prosazování práva. Z nějakého důvodu se zdá, že demokracie je trockismus, je anarchie. To není! Bakunin byl úžasný člověk a velmi inteligentní. Ale nechceme anarchii, stejně jako trockismus. … Jsem přesvědčen, že pořádek, disciplína, lpění na liteře zákona není v rozporu s demokratickými formami vlády,“ děl VVP. Tváří v tvář rozhodnutí o jmenování a odvolání Karolíny Peake je třeba říci, že má VVP pravdu. Bakunin byl úžasný člověk.
Náměstek ruského ministra pro komunikaci a masmédia Alexej Volin uvedl, že tradiční média musí bojovat za své přežití. Podle lotyšského bloggera Kristianse Rozenvaldse jsou internetové zprávy problém. Lidé čtou jen titulky. Stáváme se povrchními.
Dunja Mijatović, představitelka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě se zaměřením na svobodu médií, vyzvala vlády a regulátory médií k využívání nových technologií za účelem posilování svobody. Regulace médií, včetně internetu, by podle ní neměla bránit svobodě projevu, ale naopak je chránit a posilovat demokratické procesy.
Kongres FIA (Mezinárodní herecká asociace) v Torontu jednohlasně vyzval portugalskou vládu, aby své rozhodnutí privatizovat portugalského veřejnoprávního vysílatele RTP přehodnotila, protože veřejnoprávní služba podstatnou měrou přispívá k udržování kulturní různorodosti a nelze ji předat do rukou komerčních zájmů.
Španělský veřejnoprávní vysílatel RTVE studuje plán na to, jak oživit dětský kanál Clan a zdvojnásobit jeho rozpočet. RTVE věří, že zajištění obsahu pro děti prostřednictvím Clanu patří „k úkolům veřejnoprávní vysílatele a je jeho právním závazkem“.
Spojené státy, Kanada, Austrálie a Velká Británie odmítly na konferenci v Dubaji podepsat mezinárodní telekomunikační dohodu. Postavily se tak snaze, aby všechny státy měly rovný přístup k dohledu nad internetem. Zlomovým bodem bylo přidání části textu, která odkazovala k lidským právům. Jedná se o značnou komplikaci pro Mezinárodní telekomunikační unii (ITU), která tvrdila, že se jí podaří vyjednat konsensus. Celkem dohodu podepsalo 89 zemí, 55 dalších ji buď podepíše později, nebo vůbec. Vyjednavači z Dánska, České republiky, Švédska, Nizozemí, Nového Zélandu, Kostariky a Keňi uvedli, že musí konzultovat s národními vládami,
Stará verze telekomunikační dohody platí ve stejném znění už 24 let. Ta nová měla podle ITU koordinovat společné snahy proti spamu a rozšířit přístup na internet. To je ale obsahová regulace, nikoliv technická standardizace. Velká část diskuze se zaměřovala na to, zda by země měly mít stejné právo podílet se na rozvoji technických zásad internetu. Spojené státy, Kanada, Austrálie a země Evropy se v případě rozhodování vlád o regulaci internetu obávají možnosti legalizace politické cenzury.
Rovný přístup vlád k rozvoji internetu žádalo Rusko, Čína, Saúdská Arábie, Alžírsko a Súdán. Záležitosti komplikoval i africký blok zemí, které požadují doplnit Smlouvu o odůvodnění týkající se lidských práv, které by deklarovalo, že tyto předpisy uznávají právo na přístup členských států k mezinárodním telekomunikačním službám. USA a jejich spojenci návrh torpédovaly jako pokus o rozšíření Smlouvy o předpisy na pokrytí internetu a obsahu. Šlo ale opět především o politickou cenzuru – tentokrát o blokádu kubánských telekomunikací a internetu ze strany USA…
Federal Trade Commission oznámí nová pravidla na ochranu on-line soukromí dětí mladších než 13 let navzdory námitkám průmyslu – zejména firem Apple, Facebook a Google. Ty argumentovaly, že by bylo nespravedlivé a nepraktické, aby byly zodpovědné za aplikace jiných společností a webové stránky, které primárně slouží malým dětem. Každá cenzura je vedena dobrými úmysly. Rodiče mají přece právo chránit své děti před obchodními sděleními.
V Číně se cyničtí bloggeři naučili simulací státních stránek vyvolávat u mediálně nezkušených či naprosto negramotných uživatelů internetu paniku a davovou hysterii. Až zdejší režim padne, bude jim to nejspíš započítáno jako protikomunistický kybernetický odboj.
Gruzínský veřejnoprávní vysílatel dostane od státu povinnost popularizovat integraci do NATO a EU. Gruzínský Parlament projednal novelu zákona o vysílání v prvním čtení.
Německý orgán pro ochranu dat nařídil Facebooku ukončit svoji politiku, díky níž požaduje používají skutečných jmen. Politika prý porušuje německé zákony, které dávají lidem právo používat on-line pseudonymy, řekl Úřad pro ochranu údajů v Šlesvicku-Holštýnsku. Agentura vydala nařízení požadující, aby Facebook umožnil lidem používat falešná jména okamžitě.
Instagram testuje nové limity soukromí uživatelů. Prohlásil, že všechny fotografie, které mu nahrajete, může prodávat inzerentům stejně, jako vaše osobní data. Bez vašeho souhlasu, bez náhrady. Uživatelé, kteří odmítnou přijmout nové zásady „ochrany“ osobních údajů, mají jeden měsíc na to smazat své účty, nebo budou vázáni novými podmínkami Instagramu. Nová politik vstoupí v platnost 16. ledna.
Bezpečnostní síly obklíčily bagdádské kanceláře pobočky káhirského satelitního kanálu Al-Baghdadia TV a v Iráku první nezávislé ženské rozhlasové stanice Radio Al-Mahaba, a přinutily pracovníky k jejich vypnutí. Prý porušily nespecifikovaná pravidla přenosu vysílání, odmítly podepsat seznam nespecifikovaných mediálních předpisů, a nezaplatily poplatky za vysílání státní komisi pro sdělovací prostředky. Obě stanice popírají obvinění. Demokracie, kterou do země Saddáma Husajna přinesly na pásech tanků USA, má různou podobu.
Skupina obhájců více transparentní vlády vytvořila neziskovou organizaci s názvem Nadace ssvobody tisku, která má sloužit jako prostředník pro dary takovým organizacím, jako je WikiLeaks či MuckRock News. Cílem je znemožnit izolování fundraisingových aktivit těchto skupin z politických a obchodních důvodů. V prosinci 2010 Visa, MasterCard a PayPal oznámily, že nebudou přijímat transakce pro WikiLeaks. Nadaci založili whistle-blower Daniel Ellsberg, který zveřejnil Pentagon Papers, novinář Glenn Greenwald, , který píše o občanských svobodách pro Guardian; John Perry Barlow, spoluzakladatel Electronic Frontier Founadaion, Xeni Jardin z webu Boing Boing, a John Cusack, herec, který je hlasitým oponentem vládních tajemství.
Google spouští online knihovnu 5000 obrázků Svitků od Mrtvého moře. Technologii vyvinula NASA.
Huffington Post založí v partnerství s Asahi pobočku a jazykovou verzi v Japonsku. V současné době má verze ve Spojených státech, Británii, Kanadě, Francii, Španělsku a Itálii. Příští destinací má být Latinská Amerika.
Google tvrdí, že dosáhly dohody o autorských právech se skupinou frankofonních belgických novin. Končí tak šestiletý spor o belgickou mutaci Google News.
Více než polovina uživatelů internetu v EU si posílá zprávy na sociálních médiích a přes 60% čte noviny on-line. V roce 2012 mělo 72% domácností EU 27 přístup k internetu prostřednictvím širokopásmového připojení, ve srovnání s 30% v roce 2006. Údaje zveřejnil Eurostat, Statistickým úřad Evropská unie.
Sledování televize v USA by mohlo být brzy trochu klidnější. Zákon CALM, který omezuje hlasitost televizních reklam, vstoupil v platnost. Zákon je navržen tak, aby zabránil vřeštění televizních reklam. Nesmí být hlasitější , než je program, které doprovázejí. Pravidla regulují televizní vysílání i kabelové a satelitní operátory.
Tak… klidné Vánoce….
Irena Ryšánková