Vraťme se ale o jedenáct let zpět, kdy stát prodává svůj podíl v Ostravsko-karvinských dolech (OKD) a Českomoravských dolech a jako bonus Bakalovi, resp. jeho společnosti, k této transakci přidělí ještě více než 43 tisíc bytů. Bohužel i s nájemníky.
Je dobré si také všimnout, že tuto transakci posvětil tehdejší ministr financí a dnešní premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Jestliže tedy dnes mluví o selhání podnikatele (spíše podnikavce) Bakaly, měl by se hlavně zamyslet nad selháním svým. Zřejmě ho ani nenapadlo při podepisování tohoto prodeje, že dává všanc také desítky tisíc občanů. A měl by veřejnosti jasně vysvětlit svou roli v celé kauze, a proč podepisoval privatizaci včetně bytového fondu.
Stejně tak, když europoslanec za ČSSD Jan Keller mluví o tom, že se kauza vymstí politickým stranám, které umožnily Bakalův vzestup, hovoří i o straně, za níž sám kandidoval. Jak příběh pokračuje, už všichni víme.
Ze slibů, že byty budou za zvýhodněnou cenu prodány, zůstaly nájemníkům jen oči pro pláč. Naopak pro Zdeňka Bakalu se staly doslova zlatým dolem. Vždyť jen za poslední dva roky vydělaly svému vlastníkovi téměř 5 mld. korun. Právě výše nájmů už donutila celou řadu obyvatel Bakalových bytů své domovy opustit. Bakala však dokázal i tohoto využít a část bytů obsadit nepřizpůsobivými, kteří společnosti vydělávali ještě více než původní obyvatelé.
Jedno pěkné přísloví říká, že „stará láska nerezaví“, a proto si stát pod vedením ČSSD od Bakaly pronajal byty pro uprchlíky. Pronajal si byty, které kdysi prodal téměř zadarmo a ze kterých byla až donedávna Bakalova nejvýnosnější šachta. Podobně jako ustupuje od uhelného průmyslu, totiž Bakala společnost RPG Byty prodal. Ostravsko se nicméně z jeho podnikání bude ještě dlouho vzpamatovávat.