Jiří Baťa: Bacha na státní hranice!

KOMENTÁŘ

Čas od času také nahlédnu do trestního zákoníku, kde jsem vzhledem k našemu členství v EU a existenci Schengenského prostoru našel pozoruhodné trestné činy a to hned ve dvou paragrafech.

17. října 2017 - 07:00

První je § 339 trestního zákoníku Násilné překročení státní hranice, druhý  je § 340 Organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Nemám se za blbce, ale těmto dvěma paragrafům fakt nerozumím. Je to v porovnání se současnou realitou buďto chyba v trestním zákoníku, nebo je to nedostatek v práci ministerstva spravedlnosti, případně poslanců, ale zcela jistě je to něco, nad čím se člověk musí zamyslet, ne-li pousmát. Jednak proto, že naši poslanci a zákonodárci,  jsou sice schopni za jeden rok vymyslet a schválit desítky zcela  zbytečných zákonů, novelizací atd., ale že existuje v trestním zákoníku taková hloupost, toho si zřejmě nikdo z poslanců dosud nevšiml.

Možná se mýlím, možná jsem jen zabedněný když si myslím, že tyto dva paragrafy jsou zbytečné a (pokud budeme v EU a Schengenském prostoru) prakticky naprosto nepoužitelné. Jak totiž mohou být tyto peragrafy použity v praxi, když státní hranice jak je známe z nedávných let de facto neexistují, pokud ano, pak jen virtuálně, resp. na geodetických či zeměpisných mapách. Přes hranice dnes může projít kdokoliv, aniž by musel  riskovat „násilné překročení státní hranice“ dle § 339 trestního zákoníku, případně, že by za účelem nedovoleného  překročení státní hranice ČR musel člověk organizovat nějakou nebezpečnou akci ve smyslu § 340 trestního zákoníku.

Jak výše zmíněno, pro státy-členy EU platí hranice Schengenského prostoru. Věc naprosto nevídaná, občané států EU mohou volně cestovat, tedy i volně překračovat hranice bez toho, že by za účelem úmyslu překročení státní hranice riskovali nějaký násilný způsob apod. Na druhé straně však, bohužel, neexistence fyzických hranic  umožňuje  osobám, které se např. vyhýbají trestnímu stíhání, přecházet ze státu do státu, aniž by  vůbec museli někde procházet pohraniční kontrolou, prokazovat svou totožnost a v neposlední řadě také přepravu věcí, které sebou nesou či vezou.

A vůbec ten nejhorší důsledek (tedy jak pro koho) v neexistenci státní hranice je v tom, že hordy imigrantů mohou bez pasů, bez jakékoliv fyzické kontroly a nutnosti  prokazování totožnosti, libovolně a masově přicházet a přecházet. Což je ovšem jiný problém, jehož důsledky k radosti jisté skupiny multikulturních pomatenců naplní jejich pocit uspokojení, neboť to  podle nich výrazně obohatí naši zřejmě zapčklou,  nedostatečně vyvinutou tisíciletou slovanskou a křesťanskou kulturu.

Takže, vzhledem k realitě, nebylo od věci tyto paragrafy z trestního zákoníku vymazat?

Jiří Baťa


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?