Irena Ryšánková: Ať si můžou vybrat

KOMENTÁŘ

Kdyby tohle někdo napsal jako scénář, měl by smůlu. Jediného  vyznamenání by se mu možná dostalo v podobě zlatých malin.

8. dubna 2012 - 07:00

Kritikové  po celém světě by o tom až příliš drahém filmu psali, že má  nepravděpodobný děj, je příliš překombinovaný, chybí hlavní hrdina,  ztrácí se pointa, jsou nepravděpodobné a špatně zahrané dialogy, a tak…

Super by to bylo na product placement. Všechny ty audiny,  minicooperové, drahé obleky, košile na zakázku, šátky Hermes,  vuittonky (pravé), těžká francouzská vína a dobří zubaři  by měli  skvělou reklamu. Možná i výrobci diktafonů, ti zejména. „Tato nahrávka  byla pořízena na zařízení XY. Zvuk čistý i zpoza ňader“. Chudák investigativní Jaroslav Kmenta musí čekat, co mu kdo přinese  (patrně na třiapůlce disketě, podle různých indicií jako například  údajné dětské porno v Halově kanceláři usuzuji, že to je tak  nejmodernější, co české bezpečnostní složky znají a mají po šuplatech)  a veveruše si nahrávají samy. A samy rozšiřují. To naštve.

Akorát se někdy neví, jestli to bylo v lednu nebo v březnu, ale to  bude těmi těžkými víny, která tekou na koncepčních poradách proudem.

Vcelku směšně-fízlácká partička, které by se zbavil každý, kdo má  rozum v hlavě. Ne tak Petr Nečas. Nedivím se mu. Premiérem už nejspíš  nikdy nebude a předčasné volby by mu zkrátily ještě i  ty dva roky,  strávené z řidičem a ochrankou a možná i s jinými lidmi, na nichž lpí  a kteří zase lpí na jeho odměnách.A tak Nečas mužně a nekompromisně uhnul a šaráda se košatí.

Radek John vlastní prohlášení označil za chybu PR Věcí veřejných, z  čehož vyplývá, že už, chudák, ani neví, co říká. Vztah s veřejností  Věcí veřejných je chybou od chvíle, kdy marketingovou teorii nahradila  politická praxe. Nečas ze své výhodné pozice v koutě je ochoten  přepsat koaliční smlouvu a zrušit tři ministerstva. Ve chvíli, kdy  píšu tento  text, je to Ministerstvo pro místní rozvoj, o jehož  zrušení se už jednou mluvilo a které by vtělením do jiného příjmového  ministerstva vytvořilo superpříjmové superministerstvo, které by se  dalo jistě vhodně využívat pro koaliční partnery, pak životní  prostřední a kultura. Co má kultura společného se školstvím, to nevím,  ale o to, aby ji nezrušili, se určitě postarají frustrovaní filmoví a  divadelní tvůrci. Případně církve. Ostatně, argumentovat při  zrušení  ministerstva kultury tím, že v některých zemích, „třeba v USA“, je  taky nemají, mi v Evropě, kde je všude mají a mimo jiné se tím liší od  pojídačů hamburgerů, připadá poněkud pitomé. Ale co čekat od  nekulturní vlády, než zrušení ministerstva. Chápu, že na Valašsku  divadlo moc nekvete a výstav tam asi taky moc nebude. A k čemu  výstavy, když nové košile mají u krejčího.

Billboardy v jásavě modré už to nezachrání. Výsledek průzkumu  volitelnosti VV 1,5% ukazuje, že s inteligencí Čechů to není až tak  špatné, jak se mezi politology čekalo. Průzkum ovšem ukazuje i to, že  většina Čechů  své názorově-politické preference stále ještě nezměnila  a nezměnila se ani jejich sociální inteligence. Výsledky levicových  politických stran jsou (přepočtené na mandáty) stejné, jako byly na  jaře 2006, před nástupem Paroubka. 111 nijak nezužitkovatelných  mandátů. Středovou Čtyřkoalici a pozdější Zelené nahradili křesťanští  demokraté řezníka Pavla Bělobrádka. KDU-ČSL je už od Luxovy doby  „tradiční koaliční partner“. Odštěpené konzervativní katolické křídlo  v čele s Kalouskem a Schwarzenbergem zůstalo silné a stále v očekávání  velké injekce církevních restitucí. Oslabila vlastně jen bezbarvá  Nečasova ODS, odkud ti svedení slušní utekli a krokodýlí botky v  tušení věcí příštích podepisují smlouvy a následně směřují nenápadně  do kostela. Před levicí stojí ještě kus velké práce. Vysvětlit  voličům, co je levicová politika. Dělaná ne jako slušnější verze  pravicové politiky, ale jako její protiklad. KSČM má zanedlouho sjezd  a tak má příležitost. Pro ni je o hop nebo trop a definitivní hra o  přežití. Ne o vznešeně politické, ale v pravém nefyzičtějším smyslu  slova. ČSSD by sjezd slušel také, ale nemá ho. Neorganizuje ani  programovou konferenci. Mohla by na ní zhodnotit činnost dvojpředsedí   Sobotka – Hašek  a určit vítěze. S jasným madátem. Aby bylo jasno  kudy, s kým ano, s kým možná, s kým ne a proti komu. U Sobotky to  jasné není. Škoda, že ČSSD stále nemá svého Fica. Pravděpodobné je, že  odboráři přijdou teď v dubnu během stávek a protestů na to, že si  budou muset založit vlastní stranu.

Uplynuly dva roky a do sněmovny dorazili kandidáti, toužící státi se  rozhlasovými a televizními radními. Pár nových tváří, pár starých  známých. Spojovací bod všech kandidátů tvoří neznalost zákona o Českém  rozhlasu a České televizi a kompetencí Rady a možností radních. Zjevně  zákon neznají ani bývalí radní. Všichni zaníceně hovořili o  digitalizaci archivů a o potřebách menšin. I monologu o tom, jak  modelářství utužuje rodinu, jsme se dočkali.  Fakt, že nekandidují na  programové ani generální ředitele, ale na radní, kteří nemají do  programu co mluvit a nic řídit nikdy nebudou, jim ušel. Všem. Úcta a  respekt před dělbou moci mezi Radu a generálního ředitele, respekt  před literou (ne duchem, který si poletuje, jak chce) zákona a  kompetencím, které   členům Rady dávají možnost kontrolovat, ale ne  řídit, nebyl vlastní ani jednomu z kandidátů na radní. Právnička a  ekonomové kandidovali na členy dozorčí rady, většina na programové  ředitele. Někteří na generální ředitele. Televizní dramaturg na  dramaturga. Všeobjímající láska a touha dát posluchačům a divákům  lepší zítřky v rozhlasovém a televizním programu se vznášela ve  sněmovní Konírně jako holubice. Výsledkem volby se necháme překvapit.  Překvapeni určitě budeme. Nejlepší a přitom nejméně pravděpodobné  by  bylo kandidáty dál netýrat, zrušit stávající  „výběrové řízení“ hned a  vyčkat na méně turbulentní dobu.

Ačkoliv počet menšin ve Spojených státech roste, počet menšin  pracujících v redakcích  v roce 2011   i nadále klesal. Vyplývá to z   údajů  American Society of News Editors (ASNE) a  Center for Advanced  Social Research (CASR)  na Missouri School of Journalism. Menšiny  tvořily v roce 2011 jen asi 12,3% amerických redakcí, oproti 13,7% v  roce 2006. A to navzdory tomu, že menšiny tvoří podle sčítání lidu  2010 zhruba 36% americké populace. Veřejnoprávní rozhlas NPR (National  Public Radio) k tomu poznamenal, že  pokrytí menšin je sice stále  ještě komplexní, to není vždy přesné a spravedlivé.

Krize dopadla i na ta největší média. Yahoo  ve snaze oživit  společnost  propouští 2000 zaměstnanců. Agentura Associated Press  přiznala, že její příjmy v roce 2011 klesly už třetí rok za sebou. V  roce 2009 příjmy AP klesly o 10 %,  v roce 2010 o dalších 7% a pokles  v roce 2011 činil 0,5%.

Průzkum Pew Research doložil, že jedna pětina dospělých v USA četla v  roce 2011  e-knihy   a že majitelé e-readerů  raději kupují knihy,   spíše než by si je půjčovali, ale také čtou více knih (24 knih ročně)  než čtenáři papírových titulů (15 knih ročně).

V USA díky konsorciu  časopiseckých nakladatelství  včetně Conde Nast  a Hearst, Meredith, Time  a News Corp  vzniká ostrá verze  digitálního  novinového stánku, který dá  čtenářům šanci na nákup časopisů za  měsíční paušální částku. aplikace, které zahrnují 32 časopisů, jako je  The New Yorker, Time, Vanity Fair, Better Homes and Gardens, Elle,  Esquire, Wired, Fortune, People, Real Simple a  Sports Illustrated,  nabízí platit 9,99 USD za neomezené předplatné na všechny měsíčníky v  nabídce, nebo 14,99 USD za přístup ke všem měsíčníkům a týdeníkům.

Digitální prodej časopisů - pro tablety, placené webové stránky a  mobilní telefony – se v uplynulém roce zdvojnásobil. Celkem  223  časopisů hlásilo v druhé polovině roku 2011 více než 3,1 milionu  digitálních kopií, ve srovnání s 195 časopisy a  1,5 milionu kopií v  roce 2010.

Skandál s odposlechy a fízlováním politiků i celebrit bulváry Sun a  News of the World má už hlavní oběť. James  Mudroch  rezignoval na  funkci předsedy správní rady  britské satelitní televizní společnosti  Sky Broadcasting. Následoval Nicholase Fergusona, který dříve pracoval  v BSkyB  jako výkonný ředitel. I "nejserióznější" Murdochův list The  Times vyšetřuje policie.

Internetové firmy ve Velké Británii varují, že vláda plánuje sledovat  e-maily a sociální média použitá v Británii stejně,  jako  to dělají  represivní režimy jinde ve světě k ospravedlnění   státního dozoru.  Návrh umožňuje elektronické rozvědce Velké Británie  GCHQ, aby "na  vyžádání" získala přístup k online komunikaci včetně textových zpráv a  odeslaných e-mailů  v reálném čase. Britská vláda chce, aby sociální  sítě, jako je Twitter a Facebook, se "v podstatě" dostaly do souladu s  stávajícími právními předpisy, týkajícími se  dohledu nad telefonními  hovory -  údajně za účelem "boje proti terorismu" a "ochrany  veřejnosti". Návrh by prozatím nedovolil GCHQ přístup k obsahu  komunikace bez rozkazu soudu, nicméně by agentura mohla sledovat,  kterých skupin je uživatel členem  nebo které kontaktoval, jak často a   jak dlouho. Společnost by tak byla automatickým systémem  mapovaná a  sociální mapy monitorované a tyto kontakty občanů mezi sebou  klasifikované stupněm nebezpečnosti pro stát.  Text být zveřejněn  dne  9. května.   Více než 14 000 lidí už podepsalo protestní petici Open  Rights Group.

Čína už sociální sítě analyzovat umí. Zavřele už 16 webových stránek,  stíhá dvě populární  sociální  média Sina a Tencenet, které mají každé  300 milionů uživatelů, na   tři dny a zadržela šest lidí za šíření  hysterických virtuálních zvěstí o politické   krizi a   státním  převratu po zatčení Bo Xilaie,  populistického starosty města  Chongqing,   který Peking vyděsil.

Svoboda slova vadí zemím „demokratickým“ (protivládní srocování davů,   sebeorganiace společnosti vládou nekontrolovaná, ideologicky či  nábožensky nepřijatelné obsahy) i „nedemokratickým“  (protivládní  srocování davů,  sebeorganiace společnosti vládou nekontrolovaná,  ideologicky či nábožensky nepřijatelné obsahy). Metody cenzury jsou  také stejné. Jen interpretace je jiná.  „Demokratická“ interpretace   se zaštiťuje bojem proti terorismu a zachováním „demokratického“   systému, ta „nedemokratická“ interpretace se zaštiťuje převažujícími  ideovými a náboženskými hodnotami společnosti a  zachováním zdravé  společnosti,  nerozkládané hanobením všeho mimo peněz, sprostotou a  pornem.

Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?