Irena Ryšánková: Archivy za letních bouří

KOMENTÁŘ

Nehodlám se zabývat odposlechy či tím, kdo si je objednal, což je neméně zajímavé, než proč se zveřejnily právě teď a proč právě tyto. V době, kdy tento text vyjde, budou už zase jiné.

1. dubna 2012 - 07:00

Mívala jsem kolegu, který miloval Pána prstenů. Ač hojně přes čtyřicet, propadl kouzlu Středozemě. Mé kolegyni říkal Elfinka. Uši měla normální. Elfinka byla nadšená. Mně říkal jménem. Patrně bych jej jinak vzala přes hlavu šanonem. Mám ráda Nazgúly, kdybych už jo musela.

Kamarádky oslovuju jménem. Zřídka výrazy jako „drahoušku“ - evokací slečny Marplové. Když oslovím některou z nich „drahoušku“, obvykle zpozorní. Věta „Já jsem Vinetů a ty jsi Nšoči“ mne přešla v deseti. Když dnes vidím Lexe Barkera, jak procítěně volá hlasem Vladimíra Ráže „jsme přátelé, přáteléééé“, musím se smát.

Všechny ty hochy z teepee a ty s kolty nízko u pasu spojuje jedno. Nedospělost. Hledat popkulturní vzory a morální ponaučení v infantilních indiánkách a vzpomínat tak neustále na dospívání je zoufalým sirotčím hledáním chybějícího vzoru a autority otce. Kapříci už jsou klasikou. Pak přišli Mazánek, Kolibřík a Mrtvý kůň. Dočkáme se i Veveřice, oné ekologicky vnímavé sexuální ikony, za kterou se dá získat velké výkupné? Možná, že když jeden z hochů přejel tu nešťastnou ženu a dostihli ho, někdo jiný volal do vysílačky „Černý jestřáb sestřelen“.Nevím, jestli je politický boj či veřejná správa prováděná jako lov tupých bizonů „hra na něco“ tak emočně silná, že ovlivňuje psychiku hráčů - neustálou přítomností fatálního konce. Nebo zda je to projev nápodobné nedospělosti či evokace těch posledních upřímných mezilidských vztahů, které odešly spolu s dětstvím a byly nahrazeny hamižným citovým prázdnem středního věku. Přísloví Indiánů z kmene Dakota je přitom moudré: „Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni!“ Doufám jen, že ten mrtvý kůň měl hlavu.

Odposlechy jsou fajn seriál na pokračování - zejména, když další a další nahrávky vyplouvají na světlo boží. Audiohvězdou je, samozřejmě Kristýna Kočí, jak jinak. Ta žena nahrává snad i sedíce na míse… Vysílat to rozhlas a televize jako program, naplní tím kvóty na původní tvorbu, použitelnou ale pouze po 22. hodině. Být Věcmi veřejnými, začnu se zabývat zákonem o archivnictví, už toho ten archiv pomalu mají…

Zasedání Rady Českého rozhlasu. Tomáš Ratiborský. Zvolili jej dokonce dočasným předsedou, k čemuž si sám pogratuloval. Volili ho aklamací. On sám se zdržel. Radu nicméně vedl svěže a za hodinu bylo po všem.
Ratiborský z toho nedělal rozhlasovou hru, ani jednání nebylo plné dramatických pauz. Pokud jednání Rady takhle svěže povede i nadále, možná mu odpustím i Rádživa Singha, o Lájoši Báczovi nemluvě.

Čím jsem starší, tím více doufám v co nejmenší změny v legislativě. Poučena krizovým vývojem ve stranách a společnosti, který ještě zdaleka nedospěl k dramatickému revolučnímu vyvrcholení, nevěřím už v to, že nové je vždy lepší. Ministerstvo kultury se hodlá zaobírat „malými“ Radami. No, nemyslím si, že milovaný německý model je nějaký trhák, Německo holt nejsme, ale dobrá. Německý model odpovídá konzervativismu společnosti - kandiduje do Rad zástupce předem daných organizací, které reprezentují velké skupiny občanů. Kdo bude v Česku vybírat ty pravé organizace? Většina z nich je tak či onak závislá na libovůli státu. A na jak dlouho budou pravé? Navždy? Na jedno volební období? Do chvíle,než se zachovají samostatně? Trochu mne ovšem překvapili členové FITES, kteří prohlásili na setkání v Malostranské besedě naprosto natvrdo, že oni by rádi ovlivňovali, kdo v těch Radách bude. Jakým právem? Protože, jak pravil jeden ze členů „když poznáme kvalitní film, poznáme i kvalitní osobnost“. K tomu jim vhledem k absenci kvalitních filmů v české kinematografii v posledních dvou desetiletích srdečně gratulujeme. Už víme proč.Rupert Murdoch a jeho impérium, zdá se, je jako Pandořina skříňka. Mor a cholera, jakmile se otevře. Tento týden rezignoval další představitel Scotland Yardu. Po jeho šéfovi Paulu Stephensonovi a šéfovi protiteroristického oddělení John Yatesovi je to Dick Fedorcio, šéf komunikace londýnské policie. Ten dokonce nechal novináře z News of the World napsat článek na vlastním počítači ve své vlastní kanceláři. Báječné. Zdá se, že tak daleko jsme ještě nedorazili. Zajímalo by mne, co se stane, až někdo zjistí, kdo nosí odposlechy do nejčtenějšího seriozního deníku. Nejspíš nic, protože možná ani tak nešlo o žurnalistiku, jako o objednávku. Nebo jen využití redaktora.

Teď se zas ukázalo, že si Murdoch v Austrálii platil vlastní hackerskou divizi Operational Security k napadání své konkurence a hackingu. Jednotka zaměstnávala bývalé policisty a špiony, získávala ilegálně telefonní záznamy, kódy karet konkurenčních kabelových společností, dávala je k dispozici uživatelům, a oslabovala tak konkurenci.

Blahoslavený trh bez přívlastků. Ještěže si Mudroch nenajal muže s luparou či samopalem Thompson. Pokud to někomu nedošlo, tak komerční bulvár si myslel, že stojí nad zákonem. Ale bulvár není ve veřejném
zájmu. Veřejnou službu v jejích investigacích drží na uzdě zákon a etický kodex. Na hackery nemá peníze ani žaludek. A utajených záznamových prostředků může používat velmi omezeně, pouze v případě hodných zvláštního zřetele a naléhavého veřejného zájmu, kde jiné prostředky získání informací není možné použít.

Australský ministr komunikací Stephen Conroy vyzval policii k vyšetřování Mudrocha a News Corporation pro jejich zapojení do vloupání, odposlechů a útoků hackerů. Dobře jim tak.

Evropská unie na to jde od podlahy. Začátkem roku 2013 chce spustit specializované centrum na potírání kybernetické kriminality, zaměřené na boj proti on-line operacím organizovaných zločineckých skupin - od e-bankovních podvodů po online sexuální vykořisťování dětí. Nejspíš poté, co se EU doslechla o sexuálním vydírání třináctiletého chlapce vedoucími skautského oddílu v Ústí nad Labem. Nicméně padesát zaměstnanců na celou Evropu nejspíš nebude stačit…,zvlášť pokud budou chtít hackovat hacky Anonymous.

Rada Evropské unie v pátek schválila nová opatření proti Íránu, včetně zákazu vývozu zařízení a software určeného pro použití při monitorování nebo přesměrování internetu a telefonní komunikace ze strany íránských úřadů. EU dělá, jako kdyby si toto zařízení nemohl Írán koupit kdesi v Číně, okopírované z amerického vzoru.

Evropská komise, evropští poslanci a vlády se dohodli na reformě poplatků za roaming, což by mělo umožnit zákazníkům platit méně za volání, textové zprávy a mobilní webové služby při cestách do zahraničí. Evropským parlamentem nabýt dohoda schválena v květnu a efekt se má dostavit v červenci. Náklady na hovory uskutečněné při cestách do jiných zemí EU nesmí překročit 29 centů za minutu a příchozí hovory ze zahraničí by neměly stát více než 8 centů za minutu. Odeslání textové zprávy bude omezeno na 9 centů. Tyto ceny se do roku 2014 sníží téměř o další třetinu. Maximální ceny za surfování mají být 70 centů za megabyte v roce 2012 a 20 centů v roce 2014.

YouTube zveřejní 57 000 videí z Francie, které jsou ve správě oficiálního repozitáře Francie - Národního audiovizuálního institutu (INA). Archivy institutu jsou velmi bohaté a rozmanité, od starých zpráv z festivalu v Cannes a Tour de France až po rozhovory se Salvadorem Dalí, či pořady, vyrobené za posledních 60 let francouzskou televizí.

Belgické Výzkumné centrum Trendwolves zpracovalo první celoevropský Youth Media Trend Report (2010-2011), který zkoumal potřeby sdělovacích prostředků mezi mladými lidmi ve věku od 15 do 25 let v pěti evropských zemích: Norsku, Nizozemsku, Španělsku, Velké Británii a Chorvatsku. Trend jasně směřuje od konzumu masových sdělovacích prostředků ke spoluvytváření vlastních digitálních médií a jejich sdílení.

Výzkum Pew Internet a Elon University mají pocit, že webu se bude i nadále dařit, ale také upozorňují na trend aplikací a gadgets pro smartphony a tablety,které tvoří prostředí "anti-internetu" použitelné pouze pro připojení ke službám jako jsou filmy nebo facebookové kanály místo pro otevřené zkoumání. Tím se ale může vytvářet digitální propast mezi těmi, , kteří budou raději používat hotové aplikace a hledat hotové řešení a ty, kteří budou hledat cestu a řešení na vlastní pěst.

Letní bouře minulý rok v celé Británii byly „ještě horší“ díky šíření zpráv televizními kanály a sociálními médii jako je Twitter a Facebook, tvrdí „nezávislá komise“ zřízenou vládou ke zkoumání kořenů nepokojů.

Obvinit média rozvracení společnosti jejím informováním je vždy jednodušší, než obvinit vládu z ignorování narůstajících společenských rozporů.

Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková


  .


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?