Jiří Paroubek: Arbitr politické elegance ČSSD

KOMENTÁŘ

Jak se člověk stává politickou celebritou? Mám tedy na mysli politickou celebritou a tím, kdo zásobuje veřejnost „moudrými“ slovy.

18. července 2019 - 07:00
V podmínkách ČSSD nezaleze do politického zapomnění po vzoru Sobotky, ale naopak ještě dál posiluje své politické postavení.

Řídí prostřednictvím nastrčených lidí celou krajskou organizaci... Přitom předtím prohrál ve volbách úplně všechno. Především pevnou pozici sociální demokracie na pražské radnici. Něco o tom vím, protože jsem ji osobně v letech 1990 až 2005 budoval. V té době se stala ČSSD uznávanou a respektovanou radniční stranou. To vše je dnes pryč a sociální demokracie v Praze za Pocheho, Pavlíkova, Dolínkova a Petříčkova vedení, není schopna se vrátit do politické hry ve veřejnosti. Prostě je pro legraci.

Pokud do jejího čela nepřijdou respektovaní lidé, kteří už něco dokázali v politice i jinde, a to i zcela noví lidé, můžou její vedoucí představitelé pouze dávat „poučné“ a jedovaté rozhovory. Chápu bývalého europoslance Pocheho, o kterém píši, takto údajně poradce ministra zahraničních věcí, že je zklamán, z jednání prezidenta. Upřímně, mám-li srovnat kvalitu Pocheho a Petříčka, myslím, že jejich rozdílná úroveň je pořád stejná, jak to naznačoval jejich původní pracovní vztah: Poche europoslanec a Petříček jeho asistent.

Co mě ovšem znepokojuje více nežli úroveň a schopnosti bývalého budoucího ministra Pocheho, respektive ministra Petříčka, to jsou jejich politické názory. Myslím, že by jen fajnšmekr objevil rozdíly v názorové hladině obou pánů a bývalého ministra zahraničí Schwarzenberga. Ty rozdíly jsou skoro neznatelné. Nemyslím si, že to ČSSD u levicových voličů zrovna pomáhá.



Se zájmem jsem si přečetl Pocheho rozhovor pro týdeník Echo, zveřejněný v jeho elektronické verzi. Poche naznačuje, že není spokojen s výsledky vládnutí ČSSD s hnutím ANO a plněním programu vlády. Já si to nemyslím. Myslím si naopak, že se sociální demokracii podařilo prosadit mnohé z jejího programu, především v sociální oblasti. To, že tato strana dnes musí postupovat politicky úplně jinak, nežli v minulosti, to je dáno tím, že již nemá padesát či dokonce přes sedmdesát poslanců ve sněmovně, ale má jich pouho pouhých patnáct.

Poche by prostě odešel nejraději z vlády, aby si ČSSD prý zachovala "důstojnost". Nesdílím tento jeho názor. Ve vládě má možnost prosadit alespoň něco ze svého programu, a to s ohledem na politické oslabení premiéra. Je toho podstatně více nežli mohla očekávat po svém výsledku ve sněmovních volbách. Je jen otázkou marketingového umu vedení ČSSD, jejích ministrů a jejího marketingového zázemí, zda to zvládnou správně prezentovat. A nejlepším vysvědčením toho jsou vždy volby.

Evropské volby před dvěma měsíci dopadly neslavně, strana nezískala ani 4% hlasů. Teď musí rychle ukončit vládní pseudokrizi, které většina jejích voličů, či spíše potenciálních voličů, nerozumí.

Poche by měl ovládnout své zhrzené politické ambice a zejména by se měl naučit skromnosti. Hrát politickou celebritu v situaci, kdy rozbil vše, co bylo vybudováno v rámci pražské organizace ČSSD, by jej mělo vést v zásadě ke stejným závěrům jako tomu je u politicky neúspěšného bývalého předsedy vlády Sobotky. Tedy, odejít z politiky a věnovat se třeba pěstování holubů anebo včel. To může v jejich o* státu opravdu pomoci.

Jiří Paroubek



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?