Zdeněk Zbořil: APEC v ČR tak trochu na zapřenou

KOMENTÁŘ

Organizace pro ekonomickou spolupráci v Tichomořské oblast (APEC - Asia-Pacific Economic Cooperation) se tentokrát sešla v Myanmaru, který u nás, v českému středu světa, stále nazýváme, v souladu s hrdou evropskou kolonialistickou tradicí, Barma.

18. listopadu 2014 - 08:00
Kdyby prezident Putin nepoložil ruku na rameno prezidenta Obamy, asi bychom se nedozvěděli ani to. Přitom jde o největší sdružení zemí světa z hlediska množství a kvality lidských a hlavně materiálních zdrojů, jehož název se nestačil ještě prokoktat do různých českých encyklopedií, dokonce i těch elektronických.

Náš, částečně evropský, ale i severoamerický nezájem dlouho otálel u představy, že se jedná o jakési diskusní fórum, které vzniklo rozšířením Sdružení jiho-východně asijských států (ASEAN) a trochu za přispění Austrálie a Nového Zélandu, které se obávaly své izolace v jižním Pacifiku.

Dnes jsou mezi jejími dvaceti členy téměř všechny země, které leží na obou stranách Pacifiku, a které se mohou chlubit svým ekonomickým růstem a rostoucí životní úrovní svých obyvatel v posledních 10-15 letech. Toho, že v něm hrají stále větší roli ČLR a čínské banky z nejrůznějších koutů světa si všimli nejen v zpočátku chladné zakladatelské zemi a jejích satelitech (USA et al.),  ale když se ČLR, dva toky po založení APEC stala členem  i ČLR (v roce 1991), začaly se přidávat Mexiko, Chile, Peru, Ruská federace, později i Vietnam,  a země jako Indie a další se tohoto projektu účastní alespoň jako pozorovatelé.

Česká republika, která trochu upoceně a vlastně bezvýznamně, chce napravovat chyby své diplomacie z posledních let a její politici jezdí na výlety do různých asijských zemí, aniž se dovídáme, jak tam pořídili, nejen že nemá kontakt na tuto mohutnou světovou organizaci, v níž stále větší a větší roli hraje ČLR, ale ani se o ní, kromě několika výjimek na českých vysokých školách, neučíme.

Idea APEC by nám mohla být vysvětlena pomocí práce Karla Haushofera, Geopolitik des Pazifischen Ozeans (1925), citovaného u nás často jako zakladatele nekritické geopolitiky. Mohla by nám pomoci přiblížit alespoň některé úvahy Evropanů o jimi dne již viděném,  ale stále ještě hledáčkem koloniálního imperialismu nahlíženého světa.

Od poloviny osmdesátých let 20.stol. bylo možné, zejména v USA, sledovat zvýšený zájem o země tichomořské oblasti. Ten byl konečně dán i úvahami po roce 1945 o rozšíření obranného perimetru na Západě (u nás na Východě). V době, kdy George Bush st. vydává svůj Nový světový řád, Francis Fukuyama  Konec dějin..., Samuel Huntington Střet civilizací a Zbygniew Brzezinski Velkou šachovnici, je už Mark Borthwick známý svými výzvami k pozornosti „nadcházejícímu Tichomořskému století“.

Jeho Pacific Century se stane pro některé skupiny amerických politiků atraktivní více než v Evropě, protože brutálně řečeno, Borthwick vyzývá, aby se americká vláda nezajímala tolik o evropské záležitosti, které  vždy v minulosti působily a v budoucnosti zase budou působit jenom starosti a zatahovat  je do vojenských konfliktů, kterých se mnohé evropské státy samy nechtějí účastnit.

Borthwick měl k svým názorům blízko. Sloužil jako zpravodajský analytik US Army ve Vietnamu a později se sice stal profesorem příslušného oboru na Iowa State University, působil na Duke University a spolupracoval s různými vládními institucemi. Z těch nejvýznamnějších to dotáhl až do funkce ředitele U.S. Asia Pacific Council (ve Washingtonu)  a třeba na ředitele Pacific Basin Economic Council.

Jeho kniha Pacific Century je nám známa ze svého třetího, rozšířeného vydání z roku 2007. Ta posloužila jako podklad k desetidílnému TV seriálu téhož jména, který jsme snad někdo již mohl vidět..  V roce 1998 ale už vydal   Pacific Century: The Emergence of Modern Pacific Asia, a v roce 1992, s Gil Lazem,  The Pacific Century Study Guide.

Všechny tyto práce jsou dnes tak trochu obsolentní, ale přesto bych je doporučoval ctěné české čtenářské pozornosti, přeplněné předsudky k asijským zemím,  lidem, kteří tam žijí a neslyší na naše politická hesla o lidských právech. Možná, že bychom se dozvěděli, že na světě žijí milióny lidí, kteří o nás nemají vůbec žádný zájem, myslí si o nás, že jsme nekultivovaní barbaři, kteří na rozdíl od nich ani netuší, co to jsou asijské hodnoty, a kteří, možná nás to i trochu překvapí, si myslí, že patříme k těm, kteří do jejich zemí kromě toho dobrého přinesli také války,  chudobu a spoustu utrpení. (Jen namátkou: Čína, Korea, Vietnam, Indonésie, Filipíny, Chile a další.)

Snad také pochopíme, že vláda Spojených států se nestará jen o EU a její blízké zahraničí, ale že své zájmy a zdroje, jak říká prezident Obama, chce a bude hájit kdekoli na světě. A až příště budou naši ministři, poslanci a senátoři vyjíždět na své dvou, třídenní zájezdy do zemí, kde se budou cítit, slušně řečeno, společensky zcela dezorientovaní, ať si nechají alespoň poradit, když už většinou nechtějí vědět.

Zdeněk Zbořil


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?