Jan Bureš: Akcie jako na horské dráze, český průmysl ovšem nabírá druhý dech

KOMENTÁŘ

Trhy zažívají návrat extrémní volatility. Americký akciový index Dow Jones ztrácel pod tlakem padající ropy a strachu z obchodních válek po zatčení čelní představitelky Huawei přes 700 bodů.

10. prosince 2018 - 07:00
Ke konci seance ovšem své ztráty nakonec skoro smazal, když se v tisku objevily zprávy, že Fed pod tlakem ekonomických nejistot a tržní volatility nakonec zvažuje zvolnění tempa utahování měnové politiky v příštím roce. Pokud mzdy budou dále zrychlovat nad 3 %, nebudou trhy možná věřit, že si Fed od utahování měnové politiky odpočine na dlouho.

Podobným ne-li větším nejistotám čelí i eurozóna, kde ekonomika ve třetím kvartále výrazně šlápla na brzdu a kromě zpomalující asijské poptávky na ni dopadají politická rizika v podobě brexitu a italské rozpočtové krize.Na rozdíl od USA ovšem v eurozóně neovlivní tržní volatilia a rizika pravděpodobně měnově-politické kroky na začátku příštího roku. S prvním růstem sazeb v eurozóně počítá ECB i trhy stejně v závěru roku 2019. I tak budou pro ECB důležitá první tvrdá říjnová čísla (dnešní německý průmysl), která naznačí, zda se po mizerném třetím výkonu průmysl v eurozóně nadechuje k rychlejšímu růstu. Pokud ne, musela by ECB opět přepsat dolů vyhlídky na růst.

Z podobného důvodu bude první tvrdá čísla za čtvrtý kvartál sledovat i ČNB - dnešní průmysl pro ni naštěstí ukazuje , že  slabý třetí kvartál byl pravděpodobně dočasnou záležitostí. Průmyslová výroba zrychlila na 6,7% (z -0,6%) a především nové objednávky znovu vyskočily dokonce o více než 12%. To udržuje další růsty sazeb na domácí půdě ve hře a koruně minimálně krátkodobě hraje do karet…

Jan Bureš


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?