Zdeněk Škromach: Nejhorší smrt je z vyděšení...

ROZHOVOR S

Pokud by se ČSSD podařilo posílit pozici v Senátu, znamenalo by to i posílení celkových pozic strany vůči vládní koalici.

7. září 2010 - 07:00
Na tom , že se sejdeme a uděláme velký rozhovor jsme se s bývalým ministrem práce a sociálních věcí domlouvali už v dubnu. Pak jsme termín posunuli na pozdní jaro. Z pozdního jara na začátek léta a pak na červenec. Nakonec se nám podařilo pohovořit koncem srpna. Po pěti měsících a po telefonu, když jsem se dovolal do auta, kterým se pan místopředseda vracel z jednání. Prostě jindy nebyl čas. I tak vypadá svět vysoké politiky...

Naposledy se nám podařilo se sejít k rozhovoru v zimě. Tehdy jste říkal, že se už těšíte na léto až se budeme věnovat manželce a dětem, protože během roku se doma moc nezdržujete. Mám podezření, že se Vám to během letošních prázdnin moc nepodařilo...

- V politice se situace mění během hodin a člověk nemůže moc plánovat. Letos se po volbách i po nich se všechno seběhlo tak, že jsem byl více v Praze než doma. Přiznám se, že moc času na odpočívání nebylo. Občas se mi podařilo v červenci vyšetřit dva nebo tři dny volna. Už začátkem srpna jsme se ale začali připravovat na volby do Senátu a na komunální volby. Doufám, že po kampani to manželce a dětem konečně vynahradím. Na týden zajedeme třeba někam do hor. Bude to ale nejspíš až na Vánoce.

Zmínil jste volby do Senátu. Vaše kandidatura hodně lidí překvapila. Ozývají se i hlasy, které hovoří o tom, že ve sněmovně by jste byl platnější...

- Důvodů je několik a samozřejmě jsem je všechny důkladně zvážil. Jednou z věcí, která byla při rozhodování klíčová je to, že na rozdíl od některých politiků jsem se nepřestěhoval do Prahy a zůstal jsem doma. Celý život žiji na Hodonínsku, které miluji a doufám, že tam i zestárnu. Pokud se stanu členem Senátu tak se budu moci více věnovat rodnému regionu. Dalším důvodem byl můj intenzivní pocit, že už je čas postoupit z Dolní do Horní komory parlamentu a zúročit dlouholetou praxi, kterou mám. Samozřejmě bylo moje rozhodnutí ovlivněno i výsledkem voleb. Pokud by se nám podařilo posílil naši pozici v Senátu, znamenalo by to zároveň i posílení celkových pozic ČSSD vůči vládní koalici.

Někteří lidé se domnívají, že pokud budete zvolen do Senátu ponecháte si i křeslo poslance ve Sněmovně a budete brát dva platy...

- To je samozřejmě nesmysl. Chtěl bych zdůraznit, že souběh dvou funkcí není možný. Nelze tedy být zároveň senátorem a poslancem a pobírat dva platy. Něco takového by bylo jednak velmi nemorální a vzhledem k časové náročnosti by se takový člověk ani nemohl pořádně věnovat výkonu těchto dvou funkcí. Ostatně to v České republice ani zákon neumožňuje. Prostě pokud budu ve volbách do Senátu úspěšný, končí můj poslanecký mandát. Ostatně mojí zásadou je mít jen jednu funkci. I to je dost, když to chce člověk pořádně dělat.

Jak hodnotíte činnost nové koaliční vlády?

- Dovolím si říct, že zatím předvedla mnoho řečí a málo činů. Hlavní problém je v tom, že vládní kabinet velmi často mění názory a její jednání je proto poněkud chaotické. Například ministr Bárta jeden den zruší stavbu mostu v Bohumíně. Vzápětí ale oznámí, že most bude, protože se jeho úředník spletl a pojede tam oslavovat. To je trochu legrační ne? Vláda musí nést obrovskou odpovědnost, podrobně studovat odborné podklady a velmi opatrně vynášet zásadní rozhodnutí. Domnívám se, že prubířským kamenem vlády bude schválení státního rozpočtu na příští rok. Vláda zatím neví kde vezme na platy učitelů a jaké dopady na společnost budou mít úsporná opatření. Všechno nasvědčuje tomu, že zásadní rozhodnutí vláda udělá až po 16. říjnu. Tedy až po podzimních volbách.

Vláda tedy podle vás nepostupuje odpovědně?

- V současné ekonomické situaci, by měla vláda především provádět kroky, které povedou k rozpočtové odpovědnosti. A to se v žádném případě neděje. Místo efektivních opatření hledá vláda pouze represe místo toho, aby se maximálně věnovala podpoře tvorby pracovních míst a příležitostí. Jsem přesvědčen o tom, že lidé netouží po dávkách v nezaměstnanosti. Lidé chtějí slušnou práci za dobrou mzdu.

Odborové svazy už oznámily, že proti vládním škrtům svolají demonstrace. Myslíte si, že protesty jsou na místě ?

Určitě. Happeningy, demonstrace i stávky patří k demokratické společnosti a lidé těmito prostředky mohou vyjadřovat svoje názory. Rozhodnutí odborů mě vůbec nepřekvapilo, protože se lidem nebude líbit, že vláda přenáší odpovědnost na zaměstnance a dělá kroky, které bourají sociální smír ve společnosti. V minulosti jsme odborové protestní akce už zažili. Za současné situace ale nevylučuji i větší protestní akce.

Někteří pozorovatelé tvrdí, že se vládní kabinet v současné podobě neudrží delší dobu. Jaký je váš názor?

Domnívám se, že dvě nové vládní strany jsou bezpečnostním rizikem pro Českou republiku i pro Evropskou unii. Není totiž úplně jasné kdo jsou lidé, kteří tyto strany založili a co se od nich dá čekat. Všechno se teprve uvidí ve Sněmovně. Tam se ukáže jakou má vláda ve skutečnosti sílu a podporu. Musíme si uvědomit, že zatím nebyl přijat jediný zákon. Uvidíme co se ve Sněmovně začne dít. Osobně to vidím tak, že předčasné volby zřejmě nebudou. Jsem ale přesvědčen o tom, že vlád se vystřídá více.

Který článek vládního kabinetu je podle vašeho názoru nejslabší?

- Jednoznačně je to ministr vnitra Radek John. Soudím podle toho jak vystupuje a prezentuje některé věci. Zatím se ještě naplno neprojevili ostatní členové vlády. Mám obavy, že by mohla být ohrožena vnitřní i vnější bezpečnost naší země. Členové vlády totiž mají přístup k důvěrným informacím z ministerstev, které by se mohly dostat do nepovolaných rukou...

Svět se vzpamatovává z několikaleté krize. V této souvislosti někteří politici i ekonomové říkají, že se neosvědčil model tzv. sociálního státu...

- To je pouze zbožné přání některých liberálů. Naopak se ukazuje, že státy které mají silný sociální model se vypořádaly s krizí mnohem lépe než třeba Irsko, pobaltské země a další. Sociální stát rozhodně nezemřel a myslím, že jeho princip by se měl aplikovat šířeji i na Česko. Pokud nechceme jít cestou chudinských slumů a třímetrovými zdí, za kterými budou bohaté čtvrti chráněné soukromou ochrankou, tak musíme jít cestou sociálního státu a solidarity. Jiná cesta neexistuje.

Politologové upozorňují, že všechny kampaně letos probíhají zcela jinak než tomu bylo v minulých letech. Dáváte přednost spíše agresivnímu pojetí předvolebního boje nebo spíše zvolíte přátelskou pozici?

- Úspěch v komunálních volbách závisí na konkrétních lidech. V této kampani budou sociální demokraté ČSSD jezdit od obce k obci a představovat naše kandidáty apod. Kampaň do horní komory má trochu jiný charakter. Povedu kontaktní kampaň mezi lidi sám za sebe. Nabídnu lidem pomoc, budu podrobně vysvětlovat program ČSSD a určitě budu na setkáních s voliči i velmi kritický vůči vládě, to k opozici patří. Rozhodně ale nebudu dělat konfliktní kampaň. Vyvolávat za každou cenu napětí rozhodně nebudu. Na kampaň se už velmi těším protože jsem rád v kontaktu s občany. Vždy mě oslovuje spousta lidí. Dokonce i ti, kteří ČSSD nevolí. Na lidi se prostě moc těším, protože jde většinou o velmi zajímavá a příjemná setkání. Doufám, že při volbách do Senátu získáme minimálně 12 mandátů a tak získáme v Horní komoře většinu. Pokud se nám zároveň podaří obhájit počet primátorů a starostů v komunálních volbách, znamenalo by to velké posílení ČSSD, neboť výsledek těchto voleb ovlivní i volby do krajů.

Hodně se před podzimními volbami hovoří o situaci v Praze. Pokud vím, vývoj v hlavním městě velmi pozorně sledujete...

- V Praze není dobrá situace. Personální obsazení konkurentů, kteří jdou do voleb v hlavním městě není příliš kvalitní. Obávám se proto, že se v Praze téměř nic nezmění ani v případě, že ODS volby prohraje. VV či TOP09 mnohdy tvoří lidé, kteří se na vedení magistrátu s ODS podíleli. Opravdovou změnou v Praze by byl úspěch ČSSD. Nebudu ale předbíhat událostem.

V jaké kondici a s jakým výhledem jdete do voleb?

- Jdu do kampaně s velkou chutí a jsem plný optimismu. Mým životním heslem je, že nejhorší smrt je z vyděšení a to není můj případ.

Děkuji za rozhovor

(Za Prvnizpravy.cz vedl rozhovor Jiří bob Asher)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?