Jiří Kouda: Vláda už občanům zaťala

KOMENTÁŘ

Koaliční většina v Poslanecké sněmovně si prosadila nejen první etapu tzv. zdravotní reformy, ale také stejně takzvanou „malou“ důchodovou reformu. Věcná a složitá diskuse nad velmi komplikovanými společenskými problémy tak byla nahrazena několika potyčkami v dolní komoře parlamentu a debatou hluché vlády a rozčílenými odbory.

23. června 2011 - 06:56
Zdravotní reforma otevírá pro občany dosud netušené perspektivy – pokud bude léčba drahá a technologicky náročná, tak si ji budou muset v blízkém budoucnu krutě připlatit. Na to jim dosavadní zdravotní pojištění stačit nebude. Jinými slovy obávám se, že odstupuje se od dosud platné metody „lege artis“. Tak se označuje zdravotní péče v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy, v podobném duchu je však sepsán i § 2 odstavec Etického kodexu České lékařské komory nebo článek čtyři Úmluvy o lidských právech a biomedicíně. Obávám se ještě více, že časem to nemusí být ani drahá a ni technologicky péče vyspělá. Hegerova reforma je jen nástřel, ovšem špinavá práce možná slušného člověka, která otevírá pekelnou cestu.

Toto je jen první krok pravice, jde o to zavést individuální zdravotní účty, proflákl se Boris Šťastný (ODS) ve vší prostotě. Co to znamená, bude opravdu těžkotonážní drama v životech občanů.

Je zřejmé, že konzervativci směřují k další metě – privatizaci části zdravotního pojištění a třídnímu rozdělení obyvatelstva. Na pokrytí drahých a technologicky náročných medicínských služeb vbrzku nabídnou tzv. připojištění. A že na toto připojištění mnoho lidí mít nebude? Nu pak se bude muset sáhnout do jiných, státních zdrojů. Že to něco připomíná? Ale samozřejmě. Stejně tak totiž postupuje v případě privatizace českých důchodů. Aby se to soukromým penzijním fondům vyplatilo, musí se urvat kus ze státního průběžného systému. A pak se budou všichni divit, že průběžný důchod není na přežití.

Ve zdravotnictví tak pravice nenápadně udělala další krok k metodě zvané „řízená péče“. Čili to nebude lékař, který určí dle svých znalostí a snaze diagnózu, ale i způsob léčby. To mu budou dříve nebo později diktovat finančními limity právě zdravotní pojišťovny.

To znamená, že se zdravotní péče z veřejného pojištění bude neustále zhoršovat, snižovat objem úkonů i odpovídajících medikamentů, aby se to pojišťovnám vyplatilo.

Je to krok k velmi kontroverznímu systému zdravotní péče ve Spojených státech. Kde na jedné straně existují špičková zdravotní zařízení na nejvyšší vědecké úrovni, ale na něž ne každý finančně dosáhne. A také diferencované pojištění, kdy si Američané platí, jen na co mají. A v důsledku 50 milionů lidí bez jakéhokoli pojištění (ne že by nechtěli, ale prostě a jednoduše nemají ani na jeho základní taxu) a další desítky milionů jen s částečným pojištění! Na druhé straně bobtnající zdravotní pojišťovny fungující jako investoři na trhu.

Vláda prosadila tzv. reformy sněmovnou natolik bleskově, že všechny řeči o dialogu či diskusích se znovu a znovu ukazují jen jako instantní fráze pro prosťáčky. Navíc skutečnost, že konzervativci chtějí vyhodit oknem desítky, ba možná stovky milionů korun na propagaci svých lumpáren mezi občany, ukazuje, že to s těmi úsporami (Bacha! Řecko za rohem!) asi nebude tak žhavé.

Žhavé ale bude, až většina pochopí, že jim tato prolhaná vláda pořádně zaťala. Mnozí to už pochopili.

Psáno pro Prvnizpravy.cz

Jiří Kouda
novinář


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?