Petr Hulínský: Rozbití finanční policie bylo chybou

KOMENTÁŘ

Se zaujetím čtu sebechválu české policie o tom, v jaké hodnotě letos zajistila majetek pachatelům trestných činů. Podle veřejně dostupných informací jde o nárůst oproti loňskému roku o celých 369 procent.

22. září 2011 - 07:25

Jakkoli mě těší, že se zrušením finanční policie nezanikla sama problematika vyhledávání a zajišťování výnosů z trestné činnosti, což ještě nedávno reálně hrozilo, prostá informace o objemu zajištěného majetku dnes nemůže uspokojit nejen odbornou, ale ani laickou veřejnost.

Je otázkou, kam současnou prezentací policie vlastně směřuje a co ve skutečnosti veřejnosti sděluje. Jde o prosté sdělení výsledků policejní činnosti, nebo jde o způsob, kterým si některý policejní funkcionář rafinovaně říká o tučnou odměnu? Skutečnost může být i taková, že policie sděluje veřejnosti, že funguje správně a na její práci není třeba nic měnit. Pokud je tomu tak, nezvolila vhodnou formu.

Policie veřejnosti opomněla sdělit, v kolika případech vlastně k zajišťování majetku došlo a jaké procento tyto případy tvoří z celkového počtu těch kriminálních případů, kdy byl kriminální činností pachatele generován zisk. Policie také nesdělila, jakým způsobem je hodnota zajištěného majetku dopočítávána. Jednotná metodika, pokud je mi známo, není uplatňována. To znamená, že se stejný majetek na různých místech může oceňovat různým způsobem. A samozřejmě to také představuje velký prostor pro kouzla s čísly.

Celkový objem zajištěných hodnot, jakkoliv je zajímavý, není ve skutečnosti rozhodujícím ukazatelem, zda je policie v této oblasti své specifické působnosti efektivní. Zaráží mě, že si to neuvědomují sami představitelé policejního sboru. Vždyť v době existence finanční policie byly ambice vedení policie i resortu ministerstva vnitra podstatně vyšší. Tento útvar se soustředil na efektivní vyhledávání a zajištění výnosů z trestné činnosti u nejzávažnějších kriminálních případů. Postupně, po praktickém osvědčení, měly být tyto postupy zavedeny jako automatická součást u všech případů, kde byl generován zisk.

Každý, kdo se stal obětí trestného činu, měl mít zajištěn perfektní policejní servis v oblasti, který by znamenal šanci na vrácení toho majetku, o který byl trestným činem připraven. K takovému stavu však současná policie ještě bohužel nedospěla.

Solidní výsledky finanční policie nespočívaly jen v prostém zajišťování majetku. Je evidentní, že současná policie postrádá onen entuziasmus, tvořivost a odhodlání tohoto týmu lidí, z nich větší část dnes už u Policie ČR nepracuje. A když k tomu připočtu skutečnost, že objem zajištěného majetku představuje jen zlomek skutečných zločineckých zisků, jsem přesvědčený, že rozbití finanční policie bylo jasnou chybou.

Petr Hulínský



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?