Radim Vysloužil: Penzijní reforma je nutná, ale ne podle Špidly

KOMENTÁŘ

Když bylo z čeho šetřit, Vladimír Špidla vytrvale tvrdil, že „zdroje jsou“. Dnes chce na základě laciného populismu zřejmě ožebračit všechny zodpovědné lidi.

16. února 2011 - 07:00

Přečetl jsem si v dnešní MF DNES rozhovor s Vladimírem Špidlou. Tlak mi okamžitě stoupl do nebezpečných výšin a jako ekonomovi mi nezbývá, než  - slovy klasika – uvést věci na pravou míru. Hlavní autor důchodového návrhu sociální demokracie překvapuje návrhy, které by měly spasit veřejné finance a zajistit dlouhodobou stabilitu důchodového systému.

„Je potřeba zavřít díry, kudy utíkají daně a pojistné. A to je především práce na černo, práce za minimální mzdu a zároveň vyplácení nezdaněné hotovosti bokem,“ tvrdí v rozhovoru bývalý premiér.

Ptám se bývalého premiéra: Proč sociálně-demokratické vlády nepostupovaly během svého několikaletého působení podle tohoto receptu? Proč v době největší tuzemské konjunktury právě Vladimíra Špidlu proslavil výrok: „Zdroje jsou“, když vám každý ekonom řekne, že když se daří, má se šetřit na horší časy?  Proč nepřišel Vladimír Špidla s tímto návrhem již jako ministr rezortu MPSV nebo přímo jako premiér vlády? Kdyby se tak stalo, nemuseli bychom dnes řešit schodkovou bilanci v důchodovém systému!
 
Pracovitým ještě více brát a „líným a vychytralým“ dávat…
 
Jánošík bral bohatým a dával chudým (sám ho považuji za jakéhosi zakladatele sociální demokracie, ale to berte spíš jako můj pokus o černý humor). Ovšem Špidla toto pravidlo značně inovoval. Téměř jedním dechem tvrdí, že by měli živnostníci platit stejné daně jako zaměstnanci (přitom nemusím nikomu vysvětlovat, že tyto skupiny nejsou na tuzemském trhu práce v rovnocenném postavení, takže by bylo skutečně nespravedlivé, kdyby byly stejně zdaněny), a zároveň navrhuje, aby se rodičům doba na mateřské započítávala ve výši průměrné mzdy.

Tento parametr však způsobí nárůst porodnosti u nízkopříjmových a „nepřizpůsobivých“ obyvatel, kteří pobírají pouze sociální dávky a neodvádějí do systému ani korunu. Nepřizpůsobiví se budou snažit o co největší množství dětí, které jim zajistí prostřednictvím sociálních dávek příjmy v současné době a vyšší důchod v budoucnu.   Špidlův návrh by slušné rodiče potrestal, protože by nakonec ze svých daní dopláceli na ty, kteří by si zištně dobu pobytu na rodičovské dovolené prodlužovali, jak jen by to šlo!
 
Když není z čeho brát, navrhuje sociální demokracie zvýšit daně
 
Další bodem, kterým se Špidla zabývá, je zvyšování daní. Každé zvýšení daní má přitom negativní vliv na zahraniční investice a domácí podnikatele. Vyšší daně mohou snížit konkurenceschopnost české ekonomiky v rámci EU, a tím může dojít ke zvýšení nezaměstnanosti. Známá Lafferova křivka (pan Špidla ji najde v každé učebnici ekonomie pro střední školy) ukazuje, že zvýšení daní se nemusí projevit na výši výběru příjmů do státního rozpočtu. Jakékoliv zvyšování daní má vliv na obcházení zákona a vede právě k práci načerno, obcházení zákonů, prostě proti všem nešvarům, proti nimž by rád Špidla tak udatně bojoval.  Prosím významného představitele sociální demokracie, aby populismus své strany nestavěl nad zájmy občanů této země. A aby uvažoval jako ekonom, na něhož se tak často a rád pasuje.

Radim Vysloužil
 
 


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?