Ale pěkně po pořádku. Několik let slyšíme, že standardní státní penzijní systém selhává, protože demograficky stárneme, což znamená, že mladých se rodí méně a staří podle pojistné matematiky neumírají včas. Koncem devadesátých let Mezinárodní měnový fond a Světová banka unisono radí všem zemím, jak vyváznout z demografické pasti a jak reformovat důchodové systémy. Část peněz na důchody máme dávat povinně privátním fondům, zde se nám naše penízky dlouhodobými investicemi „okotí“ a my budeme bohatými rentiéry.
Současná finanční krize tento systém pěkně prověřila. Nejde jen o vypařené peníze z důchodových fondů v USA, ale i zkušenosti z Polska, Slovenska a Maďarska věští, že budoucí důchodci si se svými penězi na důchody zahráli ruletu. A není jim nic platné, že se dnes Světová banka za své rady omlouvá.
Česká republika naštěstí nestihla tzv. důchodový opt-out zavést a ti politici, co by ho stále chtěli prosazovat, by se měli vrátit k Bismarckovi. Ptáte se proč, když tento člověk je nám z historie znám jako říšský kancléř? Ano, ale on byl jedním z nejpřevratnějších reformátorů v oblasti sociální politiky, jako první na světě zavedl státní soustavu povinného pojištění na stáří. Bismarck totiž zastával názor, že je třeba akceptovat takové reformy, které pomáhají překonat rozpor mezi kapitálem a prací. Dnes by se asi kníže divil, že peníze na stáří, které mají být jistotou, mohou být sázkou na burze.
Jana Kašparová