Irena Ryšánková: A zbylo jich jen pět…..

KOMENTÁŘ

Šest malinkých černoušků chtělo vybrat med, čmelák píchl jednoho, zbylo jich jen pět., praví Agatha Christie v Deseti malých černoušcích. Nemyslela na to, že by těch černoušků  mohlo být dvaatřicet, jako těch, co se  toužili stát řediteli České televize. Medu málo, černoušků mnoho.

11. září 2011 - 06:10
Navzdory tomu, že všichni čekali výběr dlouhý, předlouhý, vánočně vzorovaná  krabice („Do té volili ještě Balvína", pravila veselým hlasem kolegyně z Práva) vyplivla finálovou pětku rychle. Bylo to překvapení a nebylo to překvapení. Překvapení to nebylo pro ty, kteří nečtou Mladou frontu Dnes, Lidové noviny či Hospodářské noviny, lobující mohutně za některé kandidáty. Trojka Dvořák – Chudárek – Bradáč se vcelku dala čekat, zbylí dva byli trochu do počtu. První kolo dvoukolových voleb nikdy není zajímavé tím, kdo vyhraje, ale tím, kdo prohraje. Dvořákových 12 hlasů bylo pouze pro první kolo. Ve finále může být vše ještě jinak. První vyhrání z kapsy vyhání, pravila teta Kateřina v Saturninovi. Pro vedoucí manažery programu ČT a přátele pravdy a lásky určitě bylo překvapením, že   se do finále nedostala taková Alena Müllerová nebo Fero Fenič. Šanci na to, stát se ředitelem, stejně neměl ani jeden z nich.  Ale  o tom, že se dostanou do finále, nepochybovaly ani některé sázkové kanceláře. Inu, zdá se, že čas tvůrců skončil.

Jasným favoritem volby je Petr Dvořák, ačkoliv sám se o svém „favoritství“ vyjadřuje dost zdrženlivě. Ví, že být favoritem je někdy smrticí. Jana Kasalová byla taky favoritem, že. Hana Hikelová z rozhlasu proplula  do finále s větrem ODS v zádech a všemi hlasy v urně. Ředitelem se stal Peter Duhan. Mediální harcovníci, jímž Dvořák bezpochyby už je, vědí, že nic není jisté. Sovy nejsou, čím se zdají být. 

Uvidíme nakonec, jestli  někdo bude zvolen nebo ne. Vždyť i ta Aghatina detektivka má dva konce. Jeden laskavý, který napsala zejména pro divadelní publikum, protože se původní konec zdál nakladateli příliš drsný. To je ten konec, kde „se vezmou“. Ten původní je poněkud brutálnější.

Pět malinkých černoušků k soudu spolu míří,
jeden z nich se soudcem stal, zbyli jenom čtyři.
Čtyři malí černoušci nechali všech pří,
jeden z nich šel pasti klást, šli do světa tři.
Tři malincí černoušci šli ulovit lva,
medvěd sežral jednoho, zbyli jenom dva.
Dva malincí černoušci chodili dvě hodiny,
jeden klesl na skále, a tak zbyl jen jediný.
Jeden malý černoušek vztek měl na svět zrádný,
proto se sám oběsil - a tak nezbyl žádný.


Tak uvidíme, jestli to bude láska nebo smrt.


Smrtí se teď hojně zabývají naše milé sdělovací prostředky. Neštěstí táhne a poslední dny ho přinášení do sytosti. Nejdřív nešťastná matka, která zabila své děti a teď letecká nehoda v Jaroslavli. Iveta Bartošová je odsunuta na vedlejší kolej. 

Obě neštěstí  jsou vydojena do poslední slzy. Zejména Nova a Blesk se rozhodly, že „národ“ bude truchlit tak, že to nikdo nikdy neviděl.  To, že Turecko sjednocuje Střední a Blízký  Východ a připravuje válku s Izraelem, vnímá v českých médiích málokdo. Reformní zákony, které ovlivní životy většiny obyvatelstva, byly zapomenuty, nastal náhradní program.

Blesk ovšem nelení a katastrofy „celonároní“ prokládá katastrofami lidskými. Takový rozhovor z blázince s Hanou Horeckou, inu,   náklad určitě zvedl. Horecká zjevně problém má, tak proč ji nepředhodit elitnímu čtenářstvu. Doufám, že až se zblázní šéfredaktor Blesku Pavel Šafr, taky s ním jeho rodný list udělá rozhovor a poptá se jeho kolegů/přátel…   na to, co tomu říkají. „No, on Pavel byl vždycky nějaký divný….“  A to ten český bulvár býval vcelku laskavým.

Murdoch začíná blednout závistí.

Twitter má 100 milionů aktivních uživatelů, z nichž polovina se hlásí k microbloggingovým  stránkám každý den. Používá ho i 35  hlav  států, neziskové organizace, známí baviči a velká média. Sociální síť Facebook ve čtvrtek   podepsala v Německu  dobrovolný kodex chování, neboť se objevily obavy  z možného zneužití uživatelských dat. Příjmy Facebooku se  zdvojnásobily v první polovině roku 2011 na  1,6 mld. USD, zjistilo se z úniku informací - Facebook nezveřejňuje výsledky hospodaření. Čína obnovila Google povolení k provozování místních webových stránek, oznámila vláda. Čína reguluje obsah na internetu prostřednictvím licencí a dohled nad internetovými společnostmi. Spor nejspíše nebyl o demokracii, ale o zisk. Belgická bezpečnostní firma GlobalSign dočasně zastavila vydávání SSL certifikátů pro ověřování zabezpečených internetových stránek. To přichází poté, co   hacker Commodo tvrdil, že získal  přístup k firemní serverům a kompromitoval certifikační autoritu. Problém je, že certifikáty DigiNotar požívá pro zabezpečené připojení a komunikaci například CIA, Mossad nebo MI6. Světová bezpečnostní komunita je na nohou.  Komodo Hacker, prohlašuje, že získal  přístup ke čtyřem dalším certifikačním autoritám. Bezpečnost závisí vždy na maličkostech a každý systém je tak bezpečný, jak nejméně bezpečná je jeho nejméně bezpečná část…

Malajský  ministr zdravotnictví zahájil vysílání televizního IPTV kanálu MedikTV, který bude zaměřen na zdravotní péči. Prý by jej mohlo podle průzkumů sledovat  24,9 milionu lidí ročně. Firma Vasseti DataTech a její dceřiná společnost, Medic Channel, nasadila 1410 42-palcových televizorů do 138 nemocnic, 15 oddělení Státní zdravotní péče a pěti klinik.  

A Murdoch má stále problémy, pro které může nejen ztratit definitivně své impérium,ale jako kdysi mocný mediální magnát může skončit i se svými manažery ve vězení.

Psáno pro Prvnizpravy.cz

Irena Ryšánková



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?