To nečekali ani někteří "optimisté" v Česku, včetně těch na levici. Největší šok to je pro KSČM, kde se stále ozývají bláboly o Číně a Vietnamu, jako kdyby tam budovali socialismus.
25. února 2009 - 07:30
To nečekali ani někteří "optimisté" v Česku, včetně těch na levici. Největší šok to je pro KSČM, kde se stále ozývají bláboly o Číně a Vietnamu, jako kdyby tam budovali socialismus, což ovšem občas v pominutí myslí, tvrdí i tamější členové Politbyra. Přitom je tam kapitalismus krutější než na Západě. A nyní do toho supertvrdá recese, chudáci občané, zvláště důchodci.
V tisku se nyní píše, např. ve Wall St. Journal, že čísla, která uvádí Peking nejen o HDP, jsou podfuk a není vyloučeno, že je tam už naplno rozjetá tvořivá destrukce. Ta netvořivá už řádí v tomto regionu, jako ďábel v oblasti životního prostředí, když např. voda se brzy stane něčím, o co se bude mezi lidmi bojovat se zbraní v ruce. Ve skutečnosti vina domácích tamějších asijských politiků je větší než v zemích OECD. Nyní jsou američtí špióni káráni za svoji prognózu světa do roku 2025, ve které mylně tlachali o XXI. století jako o epoše, kdy se bude Asie dělit o hegemonii v rámci naší planety Země s EU a s Amerikou, s NAFTA. Myslím, že se také podceňuje Japonsko a Brazílie, kde se od loňska Lula jeví, jako mimořádně velký státník.
Topolánek se nechal slyšet, že s čínským premiérem v těchto dnech hovořil o lidských právech a upozornil ho, že hrozí, že během českého předsednictví by mohla konání summitu EU-Čína ovlivnit kolize s významnými výročími v čínské historii. Jde o povstání v Tibetu v březnu 1959 a události na pekingském náměstí Tchien-an-men v červnu 1989. Je tristní, když o lidských právech mluví zrovna premiér, který se už 2 roky snaží omezovat sociální práva občanů v Česku, jako je právo na dostupnou lékařskou péči a na bydlení. Podle českého premiéra se Wen Tia-pae vyjádřil také k životnímu prostředí: "Čína by se ráda zbavila nálepky největšího znečišťovatele na světě, neboť emise Číny, v přepočtu na obyvatele, jsou nižší než v řadě evropských států, včetně Česka." Topolánek samozřejmě tají, že bez tlaku z EU by Česko bylo jedním z nejotřesnějších znečišťovatelů nejen ovzduší, ale i vody, půdy atd.. Pokud jde o finanční krizi a recesi, nejen Peking má tendenci tvrdit, že pohroma přišla do regionu from outside......
Asie je zděšena příchodem finanční krize a recese na tento kontinent a obviňuje Západ, hlavně USA. Podobně je tomu v Rusku. The Economist i další tiskoviny jim doporučují, aby se laskavě podívali na svůj podíl viny na celém otřesu. Premiéři Číny a Ruska využili SEF v Davosu k tomu, aby obvinili USA, především jejich měnu, tj. dolar. The Guardian, Die Zeit aj. se domnívají, že vinu je třeba spojovat s určitými osobami a současně poukázat na experty, kteří dlouho před srpnem 2007 celý průšvih předvídali a byli určitou dobu za to zesměšňováni, což známe i z Česka. Připomeňme si hrdiny tohoto typu: Meredith Whitneyová, John Paulson a Nouriel Roubini, byli i další. Meredith analytička Oppenheimer Securities, 31. října 2007 upozornila finanční skupinu Citigroup že mají dvojí volbu: "buď tvrdě šetřit, včetně sražení dividend, nebo jít ke dnu." Příští den nastal na NYSE propad kurzů a jen finanční tituly přišly o $370 mld. Roubini v roce 2006 varoval MMF a Bílý dům, že v Americe splaskne nemovitostní bublina, přijde ropný šok a hluboká tvořivá destrukce. Nyní předpovídá, že americký finanční trh utrpí ztráty až $3,6 mld. možná i více. Paulson předpověděl splasknutí na americkém trhu s nemovitostmi, včas na to vsadil a vydělal $3,7 mld. Na černé listině viníků se objevuje několik desítek osob, samozřejmě Alan Greenspan, který ovšem udělal v Kongresu sebekritiku, zatímco jiní hříšníci mlčí. Obhajoval kšeftování s rizikovými deriváty, jejichž cena se odvíjí od jiných cenných papírů, od tzv. podkladových aktiv.
Nakonec z nich byly Buffettovy "finanční zbraně masového ničení," které jsou rozptýleny po celém světě a nikdo neví přesně kde, takže to možná dopadne tak, že celé světové bankovnictví bude muset být znárodněno. Z toho jde mráz po zádech, protože pokud jde o státní protikrizové státy, "každý pes jiná ves." Chtělo by to celosvětové zastřešení, možná do rukou přestavěného MMF? Greenspan byl nepřítelem přísnější regulace finančních trhů, obhajoval obchody s rizikovými cennými papíry, čemuž se např. Söros vyhýbal, jako čert kříži: "Vůbec nerozumím tomu, jak trh s těmito papíry funguje." Do dluhové pasti vedl Američany, zvláště ty chudé, Bílý dům za Clintona a jeho pravé ruky R. Rubina. Za jejich vlády se zmírnila bankovní kritéria pro poskytování hypoték ve snaze dát střechu nad hlavou nebydlícím, čehož využili i spekulanti. Bush v tom pokračoval. Samozřejmě že se to líbilo Wall Streetu, kde experti neustále revidovali předpovědi směrem nahoru a bublina se nadouvala. Tloustly i ratingové agentury, jako všechny šarže v Haškově Dobrém vojákovi Švejkovi, které se točily kolem polní kuchyně. Nic nového pod sluncem, jak vidět, akorát že nyní to od.....u miliardy lidí.
Petr Petržílek