Zmocněnkyně Šimůnková mlčí i k chystaným vládním normám, které mohou vést k další sociální segregaci. Kupříkladu na tiskové konferenci po nedávném semináři o činnosti vládní agentury pro sociální začleňovaní jen zakroutila hlavou při dotazu, zda se zainteresovaní zabývali také vládním návrhem na zavedení karet sociálních systémů, na základě kterých by lidé v hmotné nouzi povinně (a lidé se zdravotním postižením dobrovolně) platili kartou místo peněz v hotovosti, nemohli by nakupovat všude a nemohli by si dopřát byť jediné pivo.
Vše nasvědčuje tomu, že současná vláda nemá příliš zájem na tom věnovat se nějak výrazněji ochraně lidských práv a funkci vládního zmocněnce bere jen jako formalitu, jako nutné zlo - obsadila ji proto někým, kdo se příliš neprojevuje. Je to markantní rozdíl od doby, kdy měli ve vládě zastoupení zelení - tehdy byl zřízen samostatný vládní resort pro lidská práva a oba ministři (Stehlíková i Kocáb) na jejich ochranu skutečně dbali. Ve sněmovně se lidským právům věnovala Kateřina Jacques, která mimo jiné otevřela téma nedobrovolných sterilizací nebo založila parlamentní skupinu přátel Tibetu. S odchodem zelených odešel z koaliční politiky i důraz na ochranu lidských práv.
V současné době jsou lidská práva včetně sociálních popelkou - vládní zmocněnkyně Šimůnková není zárukou jejich ochrany, ale spíš toho, že se tento pojem v jejím pojetí brzy vyprázdní a bude považován za jakousi neidentifikovatelnou přítěž. Lidská práva spojená s důstojností každého jednoho člověka jsou přitom základním pilířem každé demokratické a občanské společnosti.
Pro Prvnizpravy.cz
Andrea Cerqueirová