Lubomíra Zaorálka představil a přivítal na naší frakci Martin Schulz, současný předseda frakce a od příštího roku předseda Evropského parlamentu, jediného přímo demokraticky voleného orgánu EU. Martin zmínil nejen úspěchy české sociální demokracie, ale i její problémy. Jmenovitě neschopnost sestavit vládu i odchody bývalých předsedů strany do stran jiných. Pozastavil se nad příchodem bývalého předsedy do národně (nacionálně) sociální strany, jejíž jméno však v Čechách má naštěstí jiný význam než nacismus.
Zaorálek poté shrnul současnou pozici strany ve vedení třinácti krajů, vedení obcí a měst, majoritu v senátu a nejsilnější klub ve sněmovně. V programové části vystoupení Luboš řekl velmi kriticky, že ani sociální demokracie dosud nepřipravila komplexní protikrizový program v kontinentální dimenzi, a že to je nejnaléhavějším politickým úkolem jejích evropských struktur. V následné diskusi byl s touto kritickou výzvou vysloven souhlas klíčových poslanců frakce.
Místopředseda frakce a editor jejích programů Stephen Hughes připomněl sérii programových dokumentů frakce a Evropské sociálně demokratické strany. Zdůraznil, že levice nemá většinu v Parlamentu a už vůbec ne v Evropské radě. Nicméně skutečností je, že jinak početné dílčí záměry skutečně dosud nenaplňují představu komplexní alternativy. Úspěchem ale je to, že třeba ideu transakční daně si osvojila Komise, rozhodující kluby Parlamentu a přistoupila na ni už i německá vláda, která původně byla proti.
Vedoucí francouzské delegace Katrin Trautmann poděkovala za ostrou formulaci programové výtky. I ona chápe novou, hlubší programovou vizi jako základní úkol sociální demokracie. Zmínila, že se právě minulý týden účastnila programové konference české sociální demokracie v Praze. Čeští sociální demokraté přistupují podle ní k této otázce s vážností, která může být příkladná. Hluboce na ni zapůsobil zejména panel boje s korupcí, vedený Jiřím Dienstbierem.
Místopředseda frakce Hannes Swoboda souhlasí s prioritou v programové oblasti. Ocenil, že v praktické rovině se čeští sociální demokraté distancují od ostudné Klausovy výjimky, která má českým občanům vzít možnost obhajovat svá práva před evropským soudem. Frakce akceptaci výjimky nedoporučí a zřejmě ani celý Parlament.
I další příspěvky podpořily prezentovaný názor zvaného řečníka. Zaznělo též poděkování českému senátu, který svým jasným usnesením vyzval k odstoupení od požadavku výjimky pro Českou republiku v oblasti vymahatelnosti sociálních práv. Martin Schulz poté ocenil vystoupení místopředsedy české sociální demokracie jako nevšední, provokativní a jako tu správnou výzvu ke společné práci.
Jiří Havel