Plán obsahuje následující body:
- Územní ústupky: Trump zvažuje nátlak na Ukrajinu, aby postoupila Rusku oblasti jako Krym a části Donbasu, aby bylo dosaženo příměří.
- Neutralita Ukrajiny: Další návrh předpokládá, že se Ukrajina zdrží vstupu do NATO po dobu nejméně 20 let. Na oplátku by Washington nadále poskytoval Kyjevu dodávky zbraní na obranu proti ruské agresi.
- Demilitarizovaná zóna: Uvažuje se o zřízení demilitarizované zóny podél frontové linie na Ukrajině. Kontrola nad případnou dohodou o příměří by mohla být přenesena na evropské státy.
- Denacifikace a demilitarizace Ukrajiny: Putin prohlašuje, že ukrajinská vláda je prolezlá neonacisty a představuje přímou hrozbu pro Rusko „denacizací“ a „demilitarizací“ chce toto nebezpečí eliminovat.
- Ochrana rusky mluvícího obyvatelstva: Podle Ruska jsou rusky mluvící obyvatelé Ukrajiny utlačováni a Rusko je povinno je chránit.
- Zabránění rozšiřování NATO: Putin vnímá sbližování Ukrajiny s NATO jako hrozbu a chce invazí zabránit dalšímu rozšiřování aliance.
Proč tedy Trump nabízí Putinovi plán, ve kterém ruský prezident sotva vyhraje válku a téměř prohraje?
Touto záměrně více než kontroverzní nabídkou ale dosáhl toho, že nejen ruská politika a tisk, ale celý svět najednou už nemluví o pokračování války, ale o užitečnosti a proveditelnosti nabídky příměří.
Než nepřátelství ustane, dojde k mnoha jednáním a kompromisům a Trumpova nabídka na zahájení zaručeně zůstane nedotčena. Ještě před nástupem do úřadu však 47.americký prezident fakticky inicioval konec ukrajinské války, přesně jak slíbil.
Protože dnes se poprvé po třech letech diskutuje o míru.