Zbořil: Za jadernou bezpečnost si určitě připlatíme

politika

<< VIDEO >> V těchto dnech si na Korejském poloostrově připomíná svátek Zrození národa a  svátek Osvobození. U nás se o Koreji mluví jenom v souvislosti s jadernou elektrárnou, s dostavbou elektrárny v Dukovanech.

Zbořil: Za jadernou bezpečnost si určitě připlatíme
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
2. října 2021 - 03:20

 Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„Ty svátky jsou dokonce dva. jeden je Osvobození od japonské okupace, to je srpnový svátek, a ten druhý je říjnový, který se považuje za den Zrození národa. Svátky by měly být stejně oslavovány, se stejnou intenzitou, v obou částech Korejského poloostrova, ale prostě k tomu tak není. Důvody jsou mnohé. Na korejském bojišti je setrvalý stav, to znamená, že příměří je uzavřeno, víceméně se dodržuje, kromě té někdy až příliš intenzivní války slov, a mírová smlouva je v nedohlednu.

Nás to zaujalo, protože v Praze proběhla oslava nebo nepřímá oslava těchto dvou dnů. Akce se jmenovala Korejský národní den v Praze a konala se ve Valdštejnské zahradě. Jakýmsi garantem a hostitelem byl Senát České republiky a kromě koncertu a recepce, které se zúčastnilo mnoho českých celebrit, tak tam vystupovali také představitelé jednak diplomatických kruhů ministerstev zahraničí, ale také představitelé korejské korporace KEPCO, což je korejská obdoba ČEZu a je to korporace zabývající se problémy energetiky. Je to společnost s téměř 70% státní účastí, takže to je o něco více než v ČEZu a zřejmé je, že je jednoznačně kontrolovaná státem a podporovaná státem,“ říká v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

A shodou okolností, Korejci a Američané jsou ti, kteří zbyli na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany…

„Ano, to by mohlo souviset s prohlášením prezidenta republiky Miloše Zemana,  které této slávě předcházelo jenom asi o dva, tři dny, p tom,  že jadernou elektrárnu Dukovany dostaví „Američané a Korejci“. To je zajímavá informace v souvislosti s tím, že na té korejské slávě byl citován nejenom korejský ministr pro energetiku, ale že byl přítomen i štáb z jeho okolí, který tady o možnosti participace KEPCO na dostavbě elektrárny jedná  už někdy od června.

A ještě jedna zajímavost, která s tím souvisí, KEPCO se snažilo vykoupit ekonomicky krachující Westinghouse. Pokud  pan prezident myslel těmi Američany, takzvané Američany, tak bychom měli vědět, že jde o ekonomicky neúspěšnou společnost. Ty dva projekty, které realizovala na půdě Spojených států, byly mimořádně předražené a vzbudily velkou nevoli a změnu vlastníků té společnosti. Dokonce i KEPCO se snažilotuto společnosti koupit. V jakém stavu je ten prodej dnes nevíme, ale v každém případě jakákoliv takováto transakce by zaručovala v uvozovkách mnohonásobné zvýšení cen za dostavbu jaderné elektrárny,“ pokračuje Zdeněk Zbořil.

A za bezpečnost si zaplatíme…

„To samozřejmě souvisí také s tím, že my nemáme na české straně,  nebo ani nemůžeme mít, dost informací, aby se dalo na veřejnosti posoudit k čemu povedou ty podpisy prezidenta republiky pod zákonem, který zakazuje účast čínských a ruských firem. Předpokládám, že snad nikoliv technologií, které si vymohl na Poslanecké sněmovně Senát. Předpokládejme také, že se ví, jaké ty korejské technologie, které korejská strana představuje jako vlastní, a originální, vlastně obsahují klady a zápory. Myslím si, že příliš mnoho toho není, protože existuje jakási historická vazba na spolupráci s ruskými nukleárními pracovišti, například na Sachalinu, jejichž reprezentanty jsem přímo potkával v Soulu, na významné Nátional University. To znamená, že plán participace korejských firem nebo komerčních subjektů prostřednictvím KEPCO ještě neznamená, že všechno bude dodáno z Koreje. Zřejmě tam bude vyhrazena nějaká část alespoň na hrubou sílu, kterou bude dodávat nějaký český dodavatel nebo subdodavatelé.

V každém případě ta korejská participace bude pro Senát České republiky, který do celé té akce tak nešťastně zasáhl,  jakousi příležitostí, aby vysvětlil,  proč ta naše tak zvaná bezpečnost musí být tak drahá, jak zmiňují včerejší nebo předvčerejší Lidové noviny. Drahá prý být musí, nebo dražší být musí, protože je to tak závažná věc, že si do té naší kalkulace budeme muset započítat i náklady na jadernou bezpečnost,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.



(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Kdo z opozičních lídrů je pro Vás nejpřijatelnější?