Roček: Za Trumpa lépe nebude, zbrojení a hysterie nepominou

politika

Pokud si někdo myslí, že Donald Trump chce nastolit mír v Evropě, je to ptákovina. Jenom nechce cpát peníze do nějaké Ukrajiny.

Roček: Za Trumpa lépe nebude, zbrojení a hysterie nepominou
František Roček, publicista
26. listopadu 2024 - 07:45

Snaha ukončit co nejrychleji válku na Ukrajině není mírová snaha, ale jenom tím chce snížit náklady armády na zbytečnou válku, která již USA nemůže nic pozitivního přinést, píše František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Vojáci mají z Trumpa obavy, pokud jsou ve vysokých pozicích a jde jim o tučnou kariéru, ale váleční štváči čili experti, se docela na Trumpa těší.

Dávají to znát na militaristických stránkách vydávaných společností Breaking Defense.

Válečnický vesmír má zelenou

Např. 14. 11. 2024 na stránkách Breaking Defense vyšel článek „Mohl by Trump zřídit Vesmírnou národní gardu? Úředníci a odborníci říkají, že je to pravděpodobné“.

Clayton Swope, zástupce ředitele Projektu letecké bezpečnosti v Centru pro strategická a mezinárodní studia, řekl, že existují docela dobré šance na vesmírnou národní gardu", i když její schválení Kongresem možná bude muset počkat na legislativní cyklus". Dodal však, že s republikány, kteří brzy ovládnou Sněmovnu reprezentantů a Senát, je těžké předvídat nějaké kongresové bariéry".

Jeden představitel gardy souhlasil a poznamenal, že Trump ve svém vítězném projevu slíbil, že dodrží své předvolební sliby.

Trump, který během svého prvního funkčního období založil Vesmírné síly, řekl v srpnu Asociaci národní gardy, že nadešel čas pro vesmírnou národní gardu. „Jako prezident podepíšu historickou legislativu o vytvoření vesmírné národní gardy," řekl tehdy.

Vesmírné síly jsou vysoce odborná organizace zabývající se militarizací vesmírného prostoru. Mít vesmírnou národní gardu znamená mít velké hnízdo pro podporu aktivních vesmírných sil.

Od nejistoty ke kšeftům

V článku „Trumpova administrativa přinese "nejistotu" a příležitosti pro obranný průmysl: Analytici“ z listopadu se píše:
 „…Pokud jde o Trumpa, máme širokou škálu nejistoty," řekl před volbami Todd Harrison, expert na obranné rozpočty z American Enterprise Institute. "Za Trumpa bychom mohli vidět obrovský posun ve strategii, aby se stala mnohem více izolacionistickou, což by mohlo skončit velkými změnami v obranném rozpočtu a drastickou proměnou struktury sil… Složení Kongresu, a zejména složení Sněmovny, si myslím, že bude mít pro budoucnost obranného rozpočtu mnohem větší význam než to, kdo bude prezidentem..."

Roman Schweizer, obranný analytik společnosti TD Cowen, uvedl, že Trumpův Pentagon je pravděpodobně pozitivně pro startupy v oblasti vesmíru, stavby lodí, podporu protiraketové obrany a obrany.

Nedávné veřejné komentáře vedoucích pracovníků v oboru naznačují, že jsou přesvědčeni, že signál poptávky po jejich produktech zůstane silný.

Trump chce vybudovat „velký protiraketový štít Iron Dome nad celou naší zemí". Během kampaně Trump tato prohlášení opakoval. Tím připravil půdu pro větší investice do protiraketové obrany.


Během závěrečného předvolebního shromáždění v Madison Square Garden Trump řekl, že posílí a zmodernizuje armádu, a zopakoval staré tvrzení z roku 2020, že „naši armádu zcela přebudoval".

Ale Harrison řekl, že tyto komentáře jsou poněkud protichůdné, takže není jasné, kolik finančních prostředků na obranu je podle Trumpa skutečně potřeba.

Dále článek uvádí:
„Zatímco Trumpovo první funkční období přineslo Pentagonu rostoucí rozpočty a obnovené zaměření na Čínu, Trump sám měl někdy bouřlivý vliv na ministerstvo, s momenty, které zahrnovaly osobní zapojení se do vyjednávání o kontraktech na F-35 a …a jednostranný slib snížit rozpočet na obranu, jen aby po setkání s klíčovými představiteli obrany změnil kurz a rozpočet posílil.

… Roman Schweizer, obranný analytik společnosti TD Cowen byl ještě před volbami optimistický ohledně investic do obrany za Trumpova prezidentství a charakterizoval republikánskou platformu jako "velmi podporující obranu".

Dodal, že prominentní republikáni v Kongresu a v administrativě by pravděpodobně podpořili zvýšení základního rozpočtu, i když by mohlo být méně pravděpodobné, že schválí dodatečné výdaje, jako je zákon o zahraniční pomoci schválený v roce 2023 na jaře, který schválil dodatečné finanční prostředky pro Ukrajinu, Izrael, Tchaj-wan a klíčové priority americké obranné průmyslové základny.

Pro podnikatelské lobby je jedno jaký prezident bude u moci. Důležité pro ně je kdo bude natolik pitomý, že ještě zvýší jejich válečnické zisk. 

Proto v článku bylo přímo napsáno: „…Před volbami Schweizer řekl, že nejlepším scénářem pro dodavatele obrany je vítězství Harrisové spolu s demokratickou Sněmovnou reprezentantů a republikánským Senátem. Tato permutace toho, co nazval "kongresovou Rubikovou kostkou", spojuje Harrisové pravděpodobnou podporu Ukrajině a Izraeli s pro-obranným Senátem a – co je nejdůležitější – Sněmovnou, kde by krajně pravicový Freedom Caucus měl jen malou moc zmařit vojenskou pomoc pro dodatečné výdaje, řekl…“


Trump nebo Harrisová? Zbrojařům to je jedno

Generální ředitelka Northrop Grumman Kathy Wardenová v říjnu během hovoru k výsledkům hospodaření uvedla, že neočekává "významný rozdíl" ve výdajích na obranu mezi administrativou Trumpa a Harrisové.

„V průběhu času jsme viděli, že obranný rozpočet odráží více prostředí hrozeb než nějakou konkrétní změnu administrativy, a tak to plně očekáváme i tentokrát," řekla. Národní obranná strategie zůstala konzistentní v posledních několika letech, v posledních několika administrativách, a věříme, že je to proto, že reaguje na vznikající hrozby po celém světě a zaměřuje se jak na odstrašování, tak na obranu. A v tomto ohledu je to dobře sladěno s programovým portfoliem, které má Northrop Grumman."

Přeloženo do lidštiny: Rozdíl mezi Trumpem a Harrisovou z hlediska zahraniční agresivity by nebyl velký.

To samé řekl v řeči militantních trollů také Frank St. John, provozní ředitel společnosti Lockheed Martin: „Pokud jde o volby, myslíme si, že odstrašování a schopnosti odstrašení jsou trvalým tématem, bez ohledu na to, která strana je v exekutivě nebo kdo ovládá Kongres…" 

0dstrašování a schopnosti odstrašení rovná se výrobu zbraní a munice.

Studená válka 2.0. je již daleko bezútěšnější než studená válka ve 20. století. Kdepak jsou radostné naděje z času sametově – klíčové nerevoluce.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



Anketa

Myslíte si, že je premiér Petr Fiala způsobilý vykonávat svou funkci?

Ano 6%
transparent.gif transparent.gif
Ne 94%
transparent.gif transparent.gif