Roček: Reálie za propagandou války na Ukrajině

politika

Součástí války jsou propagandistické kecy. Ale lze v nich najít technické detaily podávající plastičtější obraz o krutých souvislostech války.

Roček: Reálie za propagandou války na Ukrajině
František Roček, publicista
12. ledna 2025 - 06:20

V českém oficiózním tisku je ruská strana hnusoidní, v ruském tisku je hnusoidní ukrajinská strana.

Co lze nestranně vytěžit z ruských hrdinských eposů o osvobozování Donbasu? Na reáliích to naznačuje publicista František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz..

Dějiště: Město Kurachovo (v roce 2013 přes 20.000 obyvatel, součást proruské části Donbasu, na západ od města Doněck. Čas: Z článků v lednu 2025.

Je zavádějící psát „Kurachovo je velká osada na Donbasu". Je to město. Odtud do Doněcka hlavního města Doněcké republiky je jenom přes 30 kilometrů. Vojenská charakteristika: Město v obranné linii od Avdijivky (uhelné město, v roce 2013 asi 30.000 obyvatel) po Vuhledar (před válkou asi 100.000 osob), kterou kyjevský režim budoval téměř 10 let.

Podzemní válka


Ukrajinci z městských domů dělali pevnosti. Vytvářeli rozsáhlé podzemní hnízdiště. Při ruské ofenzívě jsou též Rusy vytvářeny podzemní bunkry. Velitelství 5. gardové brigády 51. armády je v podzemí. Situace je ze vzduchu sledována drony na velkoplošných obrazovkách. 

Likvidace ukrajinského odporu je zdlouhavá, protože obranu nelze plošně likvidovat. V budovách se skrývají místní obyvatelé:  

Budova mateřské školy byla velitelským stanovištěm Ozbrojených sil Ukrajiny. Ve sklepích se skrývali civilisté, mnoho starých lidí a děti - asi 40 lidí. Čekali na příchod ruských jednotek. Ruští civilisté zůstávají dál ve svém městě.

Dlouhodobě jsou používány termokamery. Na černobílém obrazu jsou v oknech budov vidět bílé tečky budoucích cílů - tepelný podpis nepřítele. Ukrajinci zapalovali v zástavbě ohně, aby je nemohli Rusové vidět termokamerou.

Prvnizpravy.cz - Roček: ČR v roce 2024 drží privilegium hlouposti

Miny jako mírně univerzální zbraň

„Puk" je protitanková mina TM-62 (10 kg). Je využívána jako velký granát nebo k otevírání zdí. Někdy je spojují do párů. Aktivuje se pomocí zápalné šňůry s časem hoření do tří minut, aby se voják mohl stáhnout do úkrytu. Bojovníci, kteří minují nepřátelské pozice „puky", jsou žertem nazýváni "hokejisté".

Též lze házet protitankové miny TM-62 jako granáty třeba do sklepních prostor. Zápalná šňůra bývá dlouhá kolem 30 centimetrů s výbuchem zhruba do 30 vteřin. Aby nehrozilo, že nepřítel hodí dárek zpět nepříteli.

Odposlouchávání ruské komunikace


Vojáci využívají regionálních jazyků. V Kurachovu vojáci z Baškirska hovoří s krajany „v baškirském rádiu." Ukrajinci komunikaci zachytí, ale luštění z regionálního jazyka je zdlouhavé.


Tekutá taktika

Voda překážku obteče a dostane se všude. V americko-ruské válce vedené domorodci na Ukrajině se situaci a místu stále přizpůsobuje vzorec boje. Taktika a zbraně se mění. „Postupujeme vpřed v malých skupinách po 2-3 lidech a snažíme se zcela vyhnout ztrátám," říkají Rusové.

Triků v útočné „práci" je dost. Můžete využít počasí: nepřátelské drony v mlze oslepnou a silný vítr je odfoukne. V tuto chvíli se můžete posunout dopředu. Poté, co se útočné skupinky nahromadí u nosu  nepřítele, který si ničeho nevšimne, začne rozhodující průlom.

K útoku mají buginy, motocykly, čtyřkolky. Na ruském útoku se podílí dokonce i elektrické skútry pro jejich tichou jízdu. 

Inu takový je život…

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



Anketa

Je podle vás snaha o stíhání Tomia Okamury (SPD) politicky motivovaná?

Ano 95%
transparent.gif transparent.gif
Ne 3%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 2%
transparent.gif transparent.gif