Ochrana demokracie či naivní ideologie? U Lipavského těžko říci

politika

Ministr zahraničí Jan Lipavský lobbuje za financování Rádia Svobodná Evropa, které Trumpova administrativa označila za neefektivní a ideologicky zaujaté, a místo ochrany českých zájmů bojuje za médium, jež podle kritiků ztratilo své původní poslání.

Ochrana demokracie či naivní ideologie? U Lipavského těžko říci
Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí
19. března 2025 - 06:03

Český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se v Bruselu snaží získat podporu pro pokračování financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), jehož americká podpora má být ukončena v rámci exekutivního příkazu Donalda Trumpa na zrušení Agentury Spojených států pro globální média (USAGM). Tento krok, který Trump označuje za nezbytné odstranění neefektivní byrokracie, Lipavský naopak líčí jako „hrozbu pro demokracii“. Ve skutečnosti však jeho angažovanost budí mnohem závažnější otázku, a to zda-li se český ministr nepokouší hájit instituce, které samy dávno zradily původní principy svobody slova.

Trumpova administrativa už během prvního mandátu poukazovala na to, že USAGM, včetně RFE/RL, se odklonily od svého původního poslání a proměnily se v propagandistické nástroje, které prosazují neomarxistické narativy. Média, která kdysi bojovala proti komunistické cenzuře, se dnes podle mnoha kritiků samy staly hlásnou troubou politicky korektního mainstreamu, progresivismu a globalistických zájmů.

Likvidace těchto médií není náhodná. Mezi hlavní argumenty pro jejich zrušení patří např. neefektivní řízení a korupční skandály. USAGM se dlouhodobě potýká s finanční netransparentností a nedostatečnou kontrolou obsahu.

Dalším závažným argumentem je politická zaujatost. Místo objektivního zpravodajství se podle kritiků mnohá média spadající pod USAGM věnují ideologické propagandě, která není v souladu se zájmy amerických daňových poplatníků.

A v neposlední řadě je to neplnění původního poslání. V době studené války RFE/RL poskytovalo alternativní informace obyvatelům za železnou oponou, ale dnes je situace jiná. Sociální sítě a internet poskytují prostor pro informace i v autoritářských režimech.


Trump jasně řekl: „Amerika nebude financovat média, která podkopávají její zájmy.“ Rozhodnutí o ukončení financování USAGM a RFE/RL tedy není ničím jiným než důsledným naplněním konzervativní agendy proti neomarxistickému rozšiřování vládního aparátu.

Ministr zahraničí Lipavský však Trumpovu reformu odmítá a místo toho podniká vlastní eurofederalistické tažení, aby zajistil pokračování RFE/RL s pomocí evropských financí.

Důležité otázky, které je třeba si položit:


• Proč se Lipavský tak tvrdě angažuje v otázce zachování financování amerického média, zatímco česká veřejnoprávní média čelí vlastním problémům?
• Proč Lipavský věří, že právě EU by měla převzít financování instituce, kterou Američané sami považují za neefektivní a zaujatou?
• Nejde spíše o jeho osobní ideologickou misi než o skutečnou ochranu demokracie?

Lipavský prohlásil, že „umlčení RFE/RL by nebylo ztrátou jen pro lidi žijící v nesvobodě, ale i pro všechny, kdo věří v demokracii“. To je silné tvrzení, ale je vůbec pravdivé? RFE/RL má rozpočet 142 milionů dolarů ročně (3,3 miliardy Kč), což je částka, kterou Trumpova administrativa nechce dál platit. Lipavský tvrdí, že Evropa „si to může dovolit“, ale je skutečně nutné, aby čeští a evropští daňoví poplatníci financovali médium, které Trump označil za selhávající?

Neomarxistická agenda místo skutečné svobody slova?

Trump a jeho spojenci vidí zrušení USAGM jako způsob, jak odstranit vládní mediální aparát, který dlouhodobě podporoval progresivní narativy namísto skutečně svobodného zpravodajství. Kritici tvrdí, že RFE/RL se za poslední dekádu odklonilo od svého původního poslání a dnes se spíše věnuje podpoře levicových ideologií, genderových politik a klimatického alarmismu než skutečnému boji proti autoritářství.

Lipavského angažmá tedy budí vážné otázky. Kupříkladu proč se český ministr zahraničí tak urputně snaží udržet při životě médium, které Američané odmítají financovat? Není to náhodou důkaz jeho vlastního ideologického propojení s neomarxistickými strukturami, které se v Evropě čím dál více prosazují?

Psali jsme:

Celá kauza poukazuje na hlubší problém. Lipavský se chová spíše jako aktivista než jako diplomat, když místo ochrany českých národních zájmů lobbuje za pokračování financování amerických médií.

V době, kdy Česko čelí ekonomickým výzvám, rostoucím cenám energií a bezpečnostním hrozbám, by se očekávalo, že se ministr zahraničí bude věnovat obhajobě českých priorit. Místo toho věnuje svou energii obhajobě organizace, kterou i samotní Američané považují za zbytečnou.

Trumpovo rozhodnutí ukončit financování USAGM a RFE/RL je logickým krokem v jeho plánu na redukci vládní byrokracie a eliminaci neefektivních institucí. Lipavského snahy o jeho záchranu však ukazují spíše na jeho ideologickou zaslepenost a vazby na progresivní kruhy v Bruselu.

Zatímco Trump naplňuje své sliby a bojuje proti přebujelé byrokracii, Lipavský místo ochrany českých zájmů obhajuje financování média, které dávno ztratilo svou původní funkci. Jeho postoj vzbuzuje oprávněné obavy. 

Není to jen další důkaz jeho neomarxistického směřování a vazeb na struktury, které s českými národními zájmy nemají nic společného?

(böhm, prvnizpravy.cz, repro: čt24)


Anketa

Které z uvedených světových velmocí důvěřujete nejvíce?