Eduard Chmelár: Šílenství se stalo normou

KOMENTÁŘ

Mimořádně vážná eskalace mezinárodního napětí mě nutí zareagovat na nejnovější vývoj uprostřed noci.

18. listopadu 2024 - 05:00

Podle listu The New York Times prezident USA Joe Biden povolil Ukrajině použít rakety s dlouhým doletem na cíle hluboko v Rusku. Vzápětí francouzský deník Le Figaro napsal, že stejné povolení vydala i Velká Británie a Francie. Rozhodnutí mezitím přivítalo Polsko. Je to informace s tak dalekosáhlými následky, že pokud se potvrdí, pokud se nejedná o blufování, tak můžeme být svědky začátku třetí světové války.

Připomínám, že před dvěma měsíci po jednání ve Washingtonu americký prezident Biden a britský premiér Starmer "odložili" rozhodnutí o tom, zda dovolí Ukrajině ostřelovat vnitrozemí Ruska poté, co dostali z Kremlu varování, že pokud to udělají, Putin bude nucen adekvátně zareagovat. Rovněž připomínám čerstvé prohlášení ruského ministerstva zahraničních věcí, které poukázalo na to, že Vladimir Putin se k takové možnosti vyjádřil už v září, když řekl, že takové rozhodnutí bude Moskva považovat za vstup NATO do války, což zásadně změní samotnou podstatu a charakter konfliktu. No a nakonec připomínám, že Rusko nedávno změnilo svou nukleární doktrínu, podle níž Ruská federace zváží použití jaderných zbraní v případě, že bude Ukrajina odpalovat na ruské území západní rakety dlouhého doletu s podporou jaderné velmoci.


Co to znamená? Nepředpokládám, že jde o bezprostřední odhodlání velmocí vstoupit do přímého a otevřeného konfliktu. Jenže oba světové konflikty vznikly právě ze špatné kalkulace a předvídavosti velmocí. Rakousko-Uhersko v roce 1914 nepředpokládalo, že do "balkánské války" se zapojí i západní státy Dohody. A v roce 1939 Německo nepředpokládalo, že po přepadení Polska mu Francouzi a Britové vyhlásí válku a očekávalo, že se zachovají stejně jako v případě Československa. Špatné úsudky nás mohou vést ke globální katastrofě.


Předpokládám, že skutečným záměrem Bidenovy administrativy je zkomplikovat nebo znemožnit nastupujícímu Trumpovu týmu případná mírová jednání. Ukrajina nemůže tuto válku vyhrát. Ale Spojené státy mohou alespoň zabránit jejímu zastavení. A dělají to s vědomím, že v tuto chvíli nevědí, jak Kreml zareaguje. Nezapomínejme, že i Putin je pod rostoucím tlakem jestřábů ve své administrativě, aby odpovídal silou. Už jen to, že Washington a jeho spojenci jsou ochotni něco takového riskovat, potvrzuje, že šílenství se stalo normou dnešní mezinárodní politiky. Držte si klobouky, přátelé, následující dny této nové fáze studené války mohou být poměrně horké.

Eduard Chmelár


Anketa

Obáváte se v příštím roce možné ztráty zaměstnání?

Ano 70%
transparent.gif transparent.gif
Ne 30%
transparent.gif transparent.gif