Tajemství pyramid. Jejich stavba odporuje konvenčním teoriím

Pyramidy v Gíze a další megalitické stavby po celém světě stále fascinují historiky, archeology i inženýry. Přestože oficiální egyptologie tvrdí, že pyramidy byly postaveny jako hrobky faraonů, dosud v nich nebyla nalezena jediná mumie.

Tajemství pyramid. Jejich stavba odporuje konvenčním teoriím
Ilustrační foto
29. března 2025 - 04:52

Všechny mumie faraonů byly objeveny v Údolí králů, což zpochybňuje hlavní tezi o jejich účelu. Jak tedy byly pyramidy skutečně postaveny a k čemu sloužily?

Největší hádankou zůstává samotná stavba pyramid. Velká pyramida v Gíze obsahuje přibližně 2,3 milionu kamenných bloků, přičemž některé váží až 20 tun. Oficiální teorie tvrdí, že tyto bloky byly tesány primitivními nástroji z mědi a poté pomocí dřevěných saní a ramp dopravovány na místo. Zde však vyvstává několik zásadních otázek:

1. Řezání a manipulace s kamenem
Jak mohli staří Egypťané přesně vyřezávat a usazovat bloky tak, že mezi nimi nelze vsunout ani čepel nože? Obyčejné měděné nástroje nejsou schopny opracovat žulu či diorit, což jsou extrémně tvrdé horniny.

2. Přesnost umístění
Pyramida je zarovnána téměř dokonale na pravý sever, což vyžaduje pokročilé astronomické a geodetické znalosti. Jak by to bylo možné bez znalosti kola a moderních měřících přístrojů?

3. Záhada dřevěných ramp
Pokud by Egypťané použili dřevěné rampy k přesunu těchto masivních kamenů, bylo by třeba vykácet lesy o rozloze celého Egypta. Kde jsou však důkazy o tak rozsáhlém využití dřeva?


Dalším fascinujícím aspektem je extrémní přesnost stavby. Celková odchylka vrcholu Velké pyramidy od její základny činí pouze čtvrtinu palce (6 mm), což je u stavby s více než dvěma miliony kamenů téměř nemožná přesnost. Moderní inženýři se pokoušeli replikovat podobné stavby s dnešní technologií, ale nikdy nedosáhli srovnatelné úrovně přesnosti.

Překvapivě neexistuje žádný hieroglyfický záznam, který by výslovně uváděl, že pyramidy postavili Egypťané. V chrámech a hrobkách starověkého Egypta lze nalézt nesčetné množství textů popisujících vše od válek po hospodářské záležitosti, ale žádné konkrétní záznamy o tom, jak byly pyramidy postaveny. To je velmi podivné, vezmeme-li v úvahu, že by šlo o největší stavební projekt v dějinách této civilizace.

Podobné stavby jako v Egyptě byly nalezeny po celém světě, od Střední Ameriky až po Asii. Japonské podvodní pyramidy poblíž ostrova Yonaguni, pyramidy v Bosně nebo mayské chrámy v Mexiku vykazují podobné stavební techniky a geometrii. Jak je možné, že dávné civilizace, které údajně neměly kontakt, využívaly stejných konstrukčních metod?

Psali jsme:

Oficiální archeologie často odmítá alternativní teorie o původu a stavbě pyramid. Existují však důkazy naznačující, že lidstvo ve starověku disponovalo pokročilejšími technologiemi, než jsme ochotni připustit. Neznamená to nutně zásah mimozemšťanů, ale spíše zapomenutou pokročilou technologii starověkých civilizací.

Jak řekl Napoleon Bonaparte při návštěvě Egypta: “Člověk se bojí času, ale čas se bojí pyramid.”

Možná bychom se i my měli přestat bát přepsat historii a přijmout možnost, že věda zatím neodhalila celý příběh lidské civilizace.

(vlk, prvnizpravy.cz, foto: zai)


Anketa

Který z uvedených premiérů hájí podle vás více národní zájmy své země?