24. října 2024 - 07:30
Oprava svahu ve Fialkové ulici
Ve Fialkové ulici v Českém Krumlově se plánuje rozsáhlá oprava chodníku, který slouží chodcům i cyklistům. Budou provedeny sanace kamenných zídek, jež se nacházejí na svahu u toku Polečnice. Stávající zídky budou opatrně rozebrány a nahrazeny novými gabionovými stěnami, které zajistí stabilitu a bezpečnost svahu.
„Demolice zídek vyžaduje odstranění náletové zeleně a podlimitních stromů, jejichž kořeny přispívají k poškození zídek. Po odstranění starých opěrných konstrukcí se provede oprava asfaltového povrchu stezky, včetně doplnění podkladních vrstev,“ vysvětluje investiční technik Karel Jirovec. „Nové zábradlí, které nahradí stávající ocelové prvky, bude kotveno do betonových patek v gabionové stěně,“ doplňuje.
Stavební práce zde započnou v lednu 2025, trvat by měly pět měsíců. Předpokládané náklady na opravu činí více než 2,6 milionu korun. Místní obyvatelé, studenti gymnázia a návštěvníci sportovišť se mohou těšit na vylepšenou infrastrukturu, která zlepší bezpečnost a komfort na této frekventované stezce.
Schodiště u Objížďkové ulice projde kompletní rekonstrukcí
Rada města Český Krumlov schválila důležitou opravu schodiště vedoucího z Objížďkové ulice k lávce u pivovaru, které je již v havarijním stavu. Předmětem opravy je výměna schodišťového ramene a vytvoření nových žulových stupňů.
Rekonstrukci za 601 tis. Kč bude realizovat společnost Kamenné stavby, s. r. o. Oprava by měla trvat přibližně dva týdny a bude hotová nejpozději do konce listopadu. Město tak pokračuje ve své snaze modernizovat a udržovat veřejné prostory, čímž se snaží zlepšit životní podmínky pro obyvatele i návštěvníky Českého Krumlova.
Na Míru vznikne parkourové hřiště
Český Krumlov se na cestě k realizaci nového parkourového hřiště dostává do finální fáze. Rada města nedávno vybrala zhotovitele, kterým je společnost hřiště.cz, s.r.o.
„Účastník hřiště.cz předložil návrh s vysokou mírou kreativity, přičemž uspořádání prvků umožňuje různorodé využití prostoru, což podporuje efektivní trénink uživatelů různých věkových skupin a dovedností. Rozložení prvků je promyšlené a zajišťuje maximální funkčnost a bezpečnost,“ zhodnotil místostarosta Dalibor Uhlíř.
Celkové náklady na vybudování hřiště přesáhnou 3,7 mil. Kč, přičemž dotace z Ministerstva pro místní rozvoj pokryje polovinu nákladů. Hřiště bude mít rozměry 20 x 24 metrů a nabídne možnost sportování pro všechny věkové kategorie.
Na parkourové překážky budou použity deskové panely ze železobetonových prefabrikátů s pemrlovaným povrchem, z nerezové oceli, kompozitních a dalších trvanlivých materiálů, které mají minimální životnost 20 let a splňují náročné požadavky na odolnost při jejich použití a obstojí i vůči povětrnostním vlivům i vandalismu.
První sportovci by na nové hřiště v Lipové ulici mohli zavítat za rok touto dobou. Výstavba hřiště by měla proběhnout nejpozději do 30. listopadu 2025. Město se tímto krokem snaží o rozšíření možností pro aktivní využití volného času a zvýšení atraktivity regionu pro místní obyvatele i návštěvníky. Zájem o parkour roste, a tak se Krumlov stane dalším místem, kde si mohou nadšenci a příznivci tohoto dynamického sportu užít kvalitní zázemí.
Nové oplocení víceúčelového hřiště na Míru
V těchto dnech společnost FITNEMA s. r. o. pracuje na rekonstrukci oplocení víceúčelového hřiště v Lipové ulici, hotovo zde bude do 22. listopadu. Zrekonstruované hřiště bude využitelné nejen pro basketbal, fotbal, futsal, malou kopanou, streetball a vybíjenou, ale nově i pro florbal a hokej (v zimní sezóně jej bude možné „napustit“ vodou a vytvořit zde ledovou plochu).
První kroky v rámci výstavby nového aquacentra
Rada města vybrala dodavatele pro zpracování architektonické studie nového aquacentra a na něj navázaného areálu venkovního koupaliště. Tento návrh bude vycházet z aktualizace původně zpracované studie proveditelnosti Bazén Český Krumlov z března 2018.
Zpracování architektonické studie vyjde na 2,1 mil. Kč a provede jej sdružení firem VMS projekt s.r.o. a Relaxsolution s.r.o. Český Krumlov se tak posouvá v realizaci důležité investice, která přispěje k rozvoji místní infrastruktury a významně tak přispěje k rozšíření možností pro využití volného času a rekreaci.
Plánovaná protipovodňová opatření na Polečnici
V polovině září zasáhly (nejen) území Českého Krumlova extrémní srážky, které způsobily povodně. Polečnice v sobotu 14. září kulminovala a dosáhla 2. stupně povodňové aktivity. „Polečnice tentokrát dosáhla úrovně zhruba pětileté vody, trochu se vylila na Chvalšinskou ulici, nezpůsobila výraznější škody. My však potřebujeme ochránit území před daleko větší povodní – a to až padesátiletou vodou,“ uvedl starosta Alexandr Nogrády.
Již v lednu letošního roku jsme informovali, že vedení města, Přátelé vod pětilisté růže a zástupci společnosti Sweco a. s. společně hledají řešení, jak ochránit území před rozlivem Polečnice. Architektonicko-inženýrská poradenská společnost Sweco a.s. navrhla a zpracovala čtyři možné varianty protipovodňové ochrany, které v září představila také zastupitelům města a široké veřejnosti.
Tyto varianty se liší především v charakteru zásahů do současného koryta vodního toku, úpravě stávajících mostních objektů, úpravě sklonitosti dna koryta vodního toku, případně realizaci liniových opatření na nebo za břehovou hranou. „Obecně lze konstatovat, že se vyšší variantou roste také míra protipovodňové ochrany, ale také potřebnost významnějších zásahů,“ řekl Vladimír Burian ze společnosti Sweco a.s.
S komentářem můžete zhlédnout představení všech 4 variant ve video záznamu z jednání zastupitelstva → Zastupitelé se v hlasování přiklonili k pokračování přípravy protipovodňových opatření na toku Polečnice pro návrhový průtok Q50 ve variantě č. 4, společnost Sweco a.s. dále rozpracuje tento předložený návrh.
„Jedině tato varianta zvyšuje současnou úroveň protipovodňové ochrany i u objektů na levém břehu situovaných naproti čerpací stanici a Grafitovému dolu,“ uvedl starosta Alexandr Nogrády, proč se kloní k variantě 4.
Opatření spočívají v následujících úpravách:
• Uzávěr na začátku náhonu k Dobrkovickému hamru (v místě sjezdu z Chvalšinské ulice u Dobrkovické jeskyně), který by byl v případě povodňových stavů uzavřen.
• Úprava vyústění náhonu od Dobrkovického hamru a dešťových zaústění do Polečnice. Předpokládá se osazení zpětných klapek pro zamezení zaplavování zástavby na pravém břehu u zahradnictví.
• Úprava příčného profilu koryta vodního toku od ř. km 2,65 v délce cca 950 m po proudu k silničnímu mostu přes Polečnici u Grafitového dolu. Jedná se o zvětšení kapacity koryta vodního toku posunutím břehové hrany na pravém břehu po cyklostezku (nad lávkou u čerpací stanice) a významnějšího rozšíření koryta vodního toku mezi lávkou a silničním mostem u Grafitového dolu. Oproti variantě 2 se tento průtočný profil zvětšil o odstranění povodňové bermy a vytvoření širokého dna.
• Snížení nivelety dna od ř. km 2,25 až po silniční most přes Polečnici u Grafitového dolu v celkové délce cca 550 m. Tento úsek vodního toku je specifický minimálním podélným sklonem dna, což má za následek zpomalování odtoku. Maximální zahloubení se předpokládá v místech současné zdrže nad balvanitým jezem u Grafitového dolu, a to o cca 1,1 m. To je dáno pravděpodobně zanesením tohoto prostoru sedimentem. V ostatních úsecích je potřeba zahloubení do 0,5 m.
• Ohrázování vodního toku od ř. km 2,7 v délce cca 1 030 m k silničnímu mostu přes Polečnici u Grafitového dolu. Ohrázování se předpokládá formou zemních valů nebo betonových zídek. V horním úseku až po lávku u čerpací stanice byla opatření posunuta až k hlavní silnici (Chvalšinská ulice). Díky tomu lze pro převádění povodňových průtoků využít i prostor cyklostezky, čímž se snižuje výsledná výška potřebných zídek/h rázek a to pro průtok Q50 o více jak 1 m oproti variantě 2 (s uvažováním snížení nivelety dna). V úseku pod lávkou je ohrázování vodního toku ve stejné trase jako v předchozí variantě.
• Odstranění lávky nad čerpací stanicí. Jedná se o objekt, který svou omezenou kapacitou způsobuje vzdouvání vody v korytě vodního toku a tím zvyšuje potřebu větších protipovodňových opatření nad touto lávkou.
• Odstranění části svahu na pravém břehu před silničním mostem přes Polečnici u Grafitového dolu v délce cca 60 m. Toto opatření umožňuje plynulé hydraulické napojení na pravé mostní pole a využití plné kapacity objektu.
• Odstranění příčné stavby (balvanitého jezového objektu), pro snížení vzdutí hladiny při povodňových průtocích podél Grafitového dolu.
• Úprava průtočného profilu pravého mostního pole u Grafitového dolu. Úprava by spočívala v částečném odtěžení sedimentu a zvětšení průtočného profilu.
• Odstranění části svahu na pravém břehu pod silničním mostem přes Polečnici u Grafitového dolu v délce cca 85 m. Toto opatření umožňuje plynulé hydraulické odvádění zvýšených průtoků od silničního mostu.
• Ohrázování vodního toku podél tenisového centra Český Krumlov. Jednalo by se o navýšení stávajících protipovodňových zídek a zemních valů. V horní části by bylo nutné realizovat příčnou stavbu přes Chvalšinskou ulici formou lokálního navýšení vozovky nebo mobilních protipovodňových opatření pro zamezení odtoku vody touto ulicí do ulice Fialková.
• Realizace inundačního pole u silničního mostu přes Polečnici (u historického kamenného mostu) o šířce cca 22 m a výšce 1 m. Toto pole by sloužilo pouze pro převádění povodňových průtoků. Jeho realizací by se významně snížil nepříznivý efekt zpětného vzdutí a tím i zaplavování přilehlého tenisového areálu a při vyšších N-letostech i přetékání vody do Chvalšinské ulice.
• Ohrázování vodního toku na levém břehu Polečnice v úseku od silničního mostu přes Polečnici (u historického kamenného mostu) až po spodní část atletického stadionu. Pro zajištění ochrany na povodňové průtoky s N-letostí 50 let by tato opatření dosahovala cca 1 m nad terén.
• Ohrázování vodního toku na pravém břehu Polečnice v úseku od silničního mostu přes Polečnici (u historického kamenného mostu) podél celého „poloostrova“ až ke spodnímu silničnímu mostu. Tento břeh je oproti břehu levému situován níže, a proto by bylo nutné realizovat vyšší hrázky/zídky ve výškovém rozsahu od 0,5 m (u sportovní haly) až po cca 2 m (u objektu s č.p. 203). V horní části u historického mostu by bylo nutné lokálně realizovat mobilní protipovodňové zábrany kolem objektu, který využívá místní skautský oddíl. Tento objekt je situován přímo na břehové hraně a nelze jej tak zakomponovat za uvažovaná protipovodňová opatření, která by tedy musela být lokálně vedena podél příjezdové cesty ke sportovní hale.
„Budeme jednat dále také s povodím Vltavy, je třeba řešit povodňová opatření i za hranicemi našeho města, již u Chvalšin,“ připomněl závěrem starosta Alexandr Nogrády.
Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Petra Nestávalová, tisková mluvčí Městského úřadu Český Krumlov.
(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)