Speciální brýlové čočky pro korekci myopie u dětí

regiony

Optika Uherskohradišťské nemocnice nabízí významnou pomoc v řešení myopie (krátkozrakosti) u dětí – speciální brýlová skla, která progresi myopie u dětí kontroluje a zpomaluje. A má s nimi dobrou zkušenost

Speciální brýlové čočky pro korekci myopie u dětí
Ilustrační foto
16. února 2025 - 07:36

Krátkozrakost (myopie) je globální problém, který souvisí s moderním způsobem života, zrakovými návyky a digitalizací. Studie odhadují, že do roku 2050 by se krátkozrakost mohla týkat dokonce celé poloviny populace; pokud jde jen o Evropu, myopií trpí 20 až 30 % dětí do 17 let.

„Čím mladší dítě se stane myopickým, tím rychleji se jeho vada vyvíjí. Pokud se neléčí, může to vést ke komplikacím spojeným s vysokou myopií, jako je glaukom, šedý zákal, odchlípení sítnice nebo myopická makulární degenerace,“ upozorňuje optometristka Uherskohradišťské nemocnice Mgr. Lenka Světlíková, DiS.

Pro děti s počínající myopií jsou dnes vhodným řešením speciální brýlové čočky, které mají za cíl progresi myopie zpomalit. Optika Uherskohradišťské nemocnice aktuálně nabízí dva typy těchto brýlových čoček, konkrétně Stellest a Miyosmart.

„Nejlepší zkušenost máme s čočkami Stellest. Podle ověřených studií dochází při jejich použití k menšímu nárůstu dioptrií, a to až o 67 %. Na povrchu mají natmelené soustředné kružnice asférických mikročoček. Ty v periferii sítnice navozují tzv. defokus, tzn. nižší dioptrie, který nepodporuje další růst oka, nezvyšuje krátkozrakost a tím brzdí její rozvoj,“ upřesňuje optometristka.

Svým vzhledem jsou čočky Stellest prakticky nerozeznatelné od běžných jednoohniskových čoček. Zmíněné kružnice asférických mikročoček jsou mírně patrné pouze v odrazu světelného zdroje a vidění nijak nepřekáží.


„Výhodou u Stellest skel je také garance stabilizace dioptrií. Při určitém nárůstu dioptrie garantuje výrobce v časovém horizontu 6–12 měsíců bezplatnou výměnu skel. V naší optice na ně navíc aktuálně nabízíme dvacetiprocentní slevu,“ dodává Mgr. Lenka Světlíková, DiS, která bližší informace ráda poskytne přímo v optice Uherskohradišťské nemocnice.

Zlínskénovinky.cz informovala Mgr. Stanislava Fojtová, tisková mluvčí Uherskohradišťské nemocnice.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:uhn)


Anketa

Měla by Česká republika vystoupit ze Světové zdravotnické organizace?