Praha 7 pomáhá deváťákům s přípravou na přijímačky

regiony

Do 20. února podávají žáci po celé republice přihlášky na střední školy. Období před přijímacími zkouškami opět provází mnoho obav a nejistot.

Praha 7 pomáhá deváťákům s přípravou na přijímačky
Příprava na přijímačky
12. února 2025 - 12:30

Na konci ledna si žáci mohli poprvé vyzkoušet celostátní Přijímačky nanečisto. Především výsledky z matematiky však nedopadly dobře a mnozí učitelé kritizují přílišnou náročnost testů, která ještě více zvýšila enormní tlak, jemuž děti i celé rodiny před přijímacími zkouškami čelí. Praha 7 se snaží podat pomocnou ruku. Od začátku tohoto roku městská část pořádá pro žáky devátých tříd ze všech svých základních škol přípravu na přijímačky zdarma. V pěti termínech proběhnou také další bezplatné Zkoušky na zkoušku. Zvládnout toto náročné období dětem intenzivně pomáhají i sociální pedagogové. 

„V Praze 7 se dlouhodobě snažíme vyrovnávat šance dětí na vzdělání. Již čtvrtým rokem se u nás na radnici konají bezplatné Zkoušky na zkoušku a letos jsme uspořádali tříměsíční přípravné kurzy pro deváťáky zdarma. Reagujeme tak na neférově nastavený systém přijímacích zkoušek, který spíše než schopnosti a vědomosti žáků testuje schopnost rodiny zajistit dětem drahou přípravu,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský a dodává: „Přípravky na našich školách mě přiměly oprášit i mou učitelskou profesi. Dohodli jsme se, že když učitelé, kteří obětavě každý týden přípravné kurzy vedou, budou někdy potřebovat pomoct, rád za ně zaskočím. Ta příležitost se naskytla již před koncem pololetí. Když na školách probíhaly pedagogické rady, pomáhal jsem dětem s přípravou na přijímačky z matematiky.“ 

Bezplatné přípravné kurzy na přijímací zkoušky probíhají na základních školách Prahy 7 od začátku ledna do konce března tohoto roku. Žáci kurzy navštěvují dvakrát týdně, každý týden tak absolvují dvě hodiny českého jazyka a dvě hodiny matematiky. Do kurzů dochází zhruba 130 deváťáků. Většina se přihlásila již na podzim minulého roku, ale zájemci přibývali i v průběhu ledna. Lektoři s žáky procházejí celé testy a zároveň se podrobněji zaměřují na problematické části, „chytáky“ či oblasti učiva, které dětem činí největší obtíže.  

Znalosti matematiky a českého jazyka potřebné k přijímacím zkouškám si pak budou moci všichni deváťáci z Prahy 7 otestovat na radnici městské části. Zkoušky na zkoušku, které se konají již čtvrtým rokem, se uskuteční v pěti termínech od 11. do 17. března.

„Těmito kroky do značné míry opět hasíme požár za stát, který situaci s přijímačkami na střední stále podceňuje. Zároveň dlouhodobě upozorňujeme na nedostatek míst na pražských středních školách, jejichž kapacity nejsou dostatečné a neodpovídají skutečné poptávce po jednotlivých oborech. Pod obrovským tlakem jsou kvůli tomu nejen děti a rodiče, ale i učitelé, kteří dělají maximum pro to, aby jejich žáci u přijímaček uspěli,“ řekla místostarostka Prahy 7 Hana Šišková, která má na starosti školství a vzdělávání. 

„Projekt Přijímačky nanečisto, organizovaný Ministerstvem školství, měl nabídnout všem deváťákům rovnou příležitost vyzkoušet si písemnou část přijímacích zkoušek. Mimořádná obtížnost testu z matematiky vedla ale u mnoha žáků ke stresu, nejistotě a oslabení sebedůvěry, a to i u těch, kteří se pečlivě připravovali. Je znepokojivé, že nebyl dostatečně zohledněn psychologický dopad této zkoušky na děti v citlivém období dospívání. Výsledky těchto testů tak neodrážejí skutečné schopnosti dětí, ale spíše poukazují na potřebu lepšího nastavení zkoušek. Pokud má školství podporovat wellbeing žáků, je důležité, aby podobné testy pomáhaly budovat jistotu, místo aby vyvolávaly úzkost a demotivovaly. Očekáváme, že MŠMT tuto situaci vyhodnotí a přijme opatření, aby se podobné problémy v budoucnu neopakovaly,“ uvedla zástupkyně ředitele pro ZŠ Letohradská Magdalena Fleková.


„Děláme vše pro to, abychom dětem, rodičům i učitelům pomohli. Kromě aktuální přípravky a Zkoušek na zkoušku ve školách i na radnici dlouhodobě organizujeme doučování zdarma, workshopy, besedy, semináře a další podpůrné aktivity. Nezastupitelnou roli sehrávají také sociální pedagogové, kteří s dětmi a jejich rodinami řeší zátěž vyplývající z nadcházejících přijímaček a další problémy negativně ovlivňující prospěch žáků, vztahy mezi spolužáky či školou a rodinou i celkové klima a prostředí ve třídách,“ doplnila Hana Šišková.

Pražskénovinky.cz informoval Martin Vokuš, tiskový mluvčí, MČ Praha 7.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:mč praha 7)


Anketa

Měla by Česká republika vystoupit ze Světové zdravotnické organizace?