Kotlíkové dotace dostanou nakonec i ti, na které se zprvu nedostalo

regiony

Pardubický kraj administruje pro Ministerstvo životního prostředí takzvané kotlíkové dotace. Na to, jak dopadla poslední výzva na výměnu starých zdrojů tepla, se ptáme Romana Línka, radního pro regionální rozvoj.

Kotlíkové dotace dostanou nakonec i ti, na které se zprvu nedostalo
Ilustrační foto
12. února 2025 - 11:30

Předmětem podpory v poslední výzvě, která byla určena nízkopříjmovým domácnostem od září 2023, byla výměna stávajících kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňujících 3., 4., a 5. emisní třídu za nový zdroj tepla za kotel na biomasu s ručním nebo automatickým přikládáním nebo za tepelné čerpadlo. Jednalo se jak o rodinné domy, byty nebo trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci na území Pardubického kraje.

Jaký byl zájem o tyto dotace?

Zájem byl poměrně velký. V rámci výzvy bylo předloženo celkem 656 žádostí s celkovou požadovanou částkou 91 milionů korun, zatímco pro náš kraj bylo určeno 77 milionů. Po vyhodnocení žádostí jsme mohli vyjít vstříc 550 žadatelům a dalších 42 jsme zařadili do zásobníku. Zároveň jsme zažádali Ministerstvo životního prostředí o navýšení alokace projektu, které nám nyní bylo schváleno. Díky tomu se dostane i na zbylé žadatele.

Jaké jsou finanční limity v této výzvě?

Podpora fyzickým osobám může být poskytnuta ve výši max. 95 % ze způsobilých výdajů akce. U kotle na biomasu to je maximálně 130 tisíc korun a u tepelného čerpadla 180 tisíc korun.

Co se stane, když se po přidělení dotace změní situace žadatele?

Naše oddělení kotlíkových dotací se zabývá každým případem individuálně. Stalo se například, že žadatel zemřel, dědicové dům prodali, ale noví majitelé dodrželi podmínky dotace. V tom případě se nic nemění. Žadatel také v případě nutnosti může odstoupit od smlouvy nebo požádat o prodloužení doby plnění či změnu zdroje tepla z výše jmenovaných, pokud to umožňuje vyhlášený program.


Budou kotlíkové dotace pokračovat i letos?

Ano, kotlíkové dotace budou dále pokračovat, ale nyní již pouze prostřednictvím programu Nová zelená úsporám. Celkovou administrací tohoto programu je pověřen Státní fond životního prostředí ČR.

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:kú)


Anketa

Měla by Česká republika vystoupit ze Světové zdravotnické organizace?