22. února 2025 - 12:30
Botanická zahrada hl. m. Prahy si i na letošní rok připravila sérii oblíbených přednášek pro veřejnost. Tentokrát se stanou součástí výstavy orchidejí a po celý březen nabídnou fascinující pohled do světa rostlin. Přednášky jsou určeny nejen pro zapálené botaniky, ale i pro všechny zvídavé milovníky přírody, kteří chtějí objevit nové a překvapivé souvislosti. V čem spočívá tajemství luxusních parfémů a vůní starověku? Jak pěstovat bambusy? Jak mezi sebou komunikují bakterie a kořeny rostlin – a jak do tohoto dialogu vstupuje člověk? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek nabídnou přednášky vždy v sobotu a v neděli od 8. do 23. března. Vstup na přednášky je zdarma a je zahrnutý v ceně vstupného do botanické zahrady včetně skleníku Fata Morgana a výstavy Orchideje: Královny intrik. Přednášky v botanické zahradě tradičně podporuje generální partner, značka Hyundai.
„Pro naše návštěvníky opět připravujeme cyklus oblíbených přednášek, tentokrát s podtitulem Tajemství rostlin napříč kontinenty a historií. Těší mě, že kromě našich botaniků přijali pozvání i další inspirativní hosté, jako třeba egyptoložka Diana Míčková, odborník na bambusy Jan Kocourek nebo chemik Petr Alexander. V letošním roce mohou návštěvníci zavítat na přednášky během víkendů a užít si je společně s výstavou orchidejí. Rád bych poděkoval našemu generálnímu partnerovi, značce Hyundai, že podporuje naše vzdělávací aktivity, a tedy i chystaný přednáškový cyklus,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Za parfémy starověku i intrikami orchidejí
Přednášky, které jsou určené široké veřejnosti, tedy nejenom zapáleným odborníkům na říši rostlin, přinesou řadu zajímavých témat. Hned na první, která se koná v sobotu 8. března, prozradí egyptoložka Diany Míčkové z Filozofického ústavu Akademie věd, jaké vůně si oblíbili egyptští bohové, čím se voněli helénističtí panovníci a k jakým účelům se parfémy ve starověku používaly. Překvapivé budou možná informace o unikátním projektu Alchymie vůní, který se snaží experimentálně rekonstruovat starověké postupy a receptury a na němž se podílí i Botanická zahrada Praha. Další přednášky vysvětlí, co stojí za vymíráním některých druhů rostlin a co můžeme udělat pro to, aby ohrožené rostliny posílily své populace a přežily. Jan Kocourek odhalí tajemství bambusů a přidá tipy, jak tyto zajímavé rostliny pěstovat. S dendrologem Tomášem Vencálkem se obdivovatelé japonských zahrad a bonsají vypraví na ostrov Honšú a přednáškový cyklus uzavře téma vábení opylovačů a tajných triků orchidejí.
Přednášky se budou konat vždy v sobotu a v neděli od 17.30 hodin ve výstavním sále v Ornamentální zahradě. Každá přednáška bude trvat dvě hodiny. Vstupné na přednášku je zahrnuto v ceně standardního vstupného – 180 Kč za dospělého a 120 Kč za dítě. Po skončení celého cyklu budou přednášky zdarma dostupné na YouTube kanálu Botanické zahrady Praha.
Program přednášek:
• Sobota 8. 3. – Přivoňte si ke starověku (Diana Míčková)
• Neděle 9. 3. – Zastaví botanické zahrady vymírání rostlin? (Vlastik Rybka)
• Sobota 15. 3. – Letem světem za bambusem (Jan Kocourek)
• Neděle 16. 3. – Archeologie žízně (Petr Alexander)
• Sobota 22. 3. – Dendrolog na Honšú (Tomáš Vencálek)
• Neděle 23. 3. – Jak lákají orchideje opylovače? (Jan Ponert)
Více informací k přednáškám a programu Botanické zahrady Praha najdete na www.botanicka.cz.
Pražskénovinky.cz informovala Darina Miklovičová, mluvčí Botanické zahrady hl. m. Prahy.
(jv,prazskenovinky.cz,foto:Botanická zahrada hl. m. Prahy)