„Žádné překvapení, skoro tři miliony hlasů propadlo a z výsledků mě trochu mrazí. Scholz zřejmě v politice skončí, protože jasně řekl, že nepovede SPD do společné koalice s vítěznou Unií a nebude jednat o koalici. Stejně tak ve vysoké politice končí i šéf FDP Lindner.
Proč mě z výsledků mrazí? Ano AfD je dvakrát větší než u minulých voleb a mnozí to oslavují, ale sarkasticky řečeno lepší variantu než velkou koalici by si snad německá kontrarozvědka nemohla přát. V týdnech před volbami se stalo tolik tzv. černých labutí, jednalo se doslova o smršť událostí. A jediné, co z toho v německých volbách vzešlo bylo jakési malé domino? SPD sebrala pár procent zřejmě na úkor Unie, která těsně před volbami přiostřila v migraci, aby vzala voliče AfD a Levice sebrala pár procent voličů Zeleným a SPD (odhad). A není to málo Antone Pavloviči?
Jasně, na jedné straně vím, že Němci jsou ve srovnání třeba s námi Čechy hodně politicky aktivní a nemění tak rychle volební preference. Unie má půl miliónu členů, SPD skoro 400 tisíc, Zelení 125 tisíc, FDP ca 77, Levice 60 a nejméně má AfD kolem 30 tisíc. To je vůči počtu oprávněných voličů podíl okolo dvou procent aktivních členů stran.
Pro mě z toho pramení, že Německo vypadá jinak zvenku - pro Američany ale i pro nás - a zevnitř tak, jak ho vnímají Němci. Situaci nepociťují až za tak beznadějnou, že by volili protestně třeba na rozdíl od Francouzů, Rakušanů nebo Holanďanů.
Když jsem se včera ptal mých bývalých spoluhráčů nedělního fotbalu v Kolíně nad Rýnem na jejich odhad, nazvali AfD "idioty". Tito "idioti" ale u nich doma získali skoro 17 procent a pokud by bylo východní Německo oddělené, zvítězili by. Před covidem a válkou se úspěch AfD na východě "omlouval" rozdílnou hospodářskou situací a přiznám se, že jsem proti tomu dřív nic nenamítal. Ale poslední dobou jsem si nejistý, kdo vlastně ti "idioti" opravdu jsou, protože pokud se ve starých spolkových zemích bavíte s lidmi třeba o možnosti mediálního zkreslení veřejnoprávních televizí ohledně výběru, pokrytí a způsobu prezentace zpráv a informací, minimálně polovina vás během pěti minut v duchu ukřižuje,“ napsal ve svém komentáři na síti facebook ekonom Pavel Šik.