Miliony propadlých hlasů. Z výsledků voleb mě trochu mrazí, říká Šik

politika

Ekonoma a glosátora politického a společenského dění Pavla Šika překvapilo, jak málo němečtí voliči protestují proti současnému kurzu. Podle něj jediné, co z německých voleb vzešlo, bylo jen jakési malé domino.

Miliony propadlých hlasů. Z výsledků voleb mě trochu mrazí, říká Šik
Friedrich Merz (CSU)
25. února 2025 - 06:22

„Žádné překvapení, skoro tři miliony hlasů propadlo a z výsledků mě trochu mrazí. Scholz zřejmě v politice skončí, protože jasně řekl, že nepovede SPD do společné koalice s vítěznou Unií a nebude jednat o koalici. Stejně tak ve vysoké politice končí i šéf FDP Lindner.   

Proč mě z výsledků mrazí? Ano AfD je dvakrát větší než u minulých voleb a mnozí to oslavují, ale sarkasticky řečeno lepší variantu než velkou koalici by si snad německá kontrarozvědka nemohla přát. V týdnech před volbami se stalo tolik tzv. černých labutí, jednalo se doslova o smršť událostí. A jediné, co z toho v německých volbách vzešlo bylo jakési malé domino? SPD sebrala pár procent zřejmě na úkor Unie, která těsně před volbami přiostřila v migraci, aby vzala voliče AfD a Levice sebrala pár procent voličů Zeleným a SPD (odhad). A není to málo Antone Pavloviči?

Jasně, na jedné straně vím, že Němci jsou ve srovnání třeba s námi Čechy hodně politicky aktivní a nemění tak rychle volební preference. Unie má půl miliónu členů, SPD skoro 400 tisíc, Zelení 125 tisíc, FDP ca 77, Levice 60 a nejméně má AfD kolem 30 tisíc. To je vůči počtu oprávněných voličů podíl okolo dvou procent aktivních členů stran.

Pokud si to srovnáme s Českem, kde ODS a SPD mají ca 11 tisíc, Ano 3 tisíce, Topka 2, Piráti tisíc, a "giganti" jako Lidovci a Komunisti ca 18-19 tisíc, dělá to vůči počtu oprávněných voličů rozdíl celých 1,3 procenta (ČR podíl aktivních členů vůči počtu voličů ca 0,7 procent). Znamená to, že v Německu, především ve starých spolkových zemích, je mnohem větší vliv tradičních stran nebo obráceně, u nás je hejno nerozhodných voličů, kteří nejsou politicky ukotveni, mnohem větší.


Ale zase třeba ve srovnání s USA, kde je stejný podíl kolem 50 procent, tj. ze všech registrovaných voličů je již takřka polovina registrována u jedné ze dvou stran, bych předpokládal po smršti posledních týdnů a při bídném stavu německého hospodářství, mnohem větší změny vůči exit pólům. Překvapilo mě jak málo němečtí voliči protestují proti současnému kurzu.

Po vývoji v USA to již nelze svádět na nějaké vnější americké vlivy, tato volba byla čistě německá. Podle skoro poloviny Němců by byl prý nejlepším kancléřem současný ministr obrany Pistorius, který se od dřívějšího názoru, že evropská mírová politika se neobejde bez Ruska dostal až na pozici německého jestřába, který AfD srovnal s NSDAP, prosazuje vojenskou pomoc Ukrajině kromě střel Taurus a minulý rok prosadil americké rozhodnutí umístit v Německu střely dlouhého doletu, což by způsobilo přeprogramování cílů ruských raket. Vítěz voleb Merz s jeho třetinovou podporou má jako osobnost výrazně menší podporu (i když větší než získala Unie hlasů) a zajímavé je, že Alici Weidel by za kancléřku rád viděl prakticky pouze stejný počet lidí, jako volilo AfD. Tzn. ona jako osobnost nepřesvědčila, dokonce prohrála ve svém volebním okrsku vůči lídrovi Unie.

Psali jsme:

Pro mě z toho pramení, že Německo vypadá jinak zvenku - pro Američany ale i pro nás - a zevnitř tak, jak ho vnímají Němci. Situaci nepociťují až za tak beznadějnou, že by volili protestně třeba na rozdíl od Francouzů, Rakušanů nebo Holanďanů.

Když jsem se včera ptal mých bývalých spoluhráčů nedělního fotbalu v Kolíně nad Rýnem na jejich odhad, nazvali AfD "idioty". Tito "idioti" ale u nich doma získali skoro 17 procent a pokud by bylo východní Německo oddělené, zvítězili by. Před covidem a válkou se úspěch AfD na východě "omlouval" rozdílnou hospodářskou situací a přiznám se, že jsem proti tomu dřív nic nenamítal. Ale poslední dobou jsem si nejistý, kdo vlastně ti "idioti" opravdu jsou, protože pokud se ve starých spolkových zemích bavíte s lidmi třeba o možnosti mediálního zkreslení veřejnoprávních televizí ohledně výběru, pokrytí a způsobu prezentace zpráv a informací, minimálně polovina vás během pěti minut v duchu ukřižuje,“ napsal ve svém komentáři na síti facebook ekonom Pavel Šik.  

(jar, prvnizpravy.cz, repro: DW News)


Anketa

Přinesly podle vás výsledky voleb v Německu tolik očekávanou změnu?

Ano 6%
transparent.gif transparent.gif
Ne 87%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 7%
transparent.gif transparent.gif