Mnichovská bezpečnostní konference 2025 měla být tradičně platformou pro evropské vůdce, kde si vzájemně poklepávají na rameno a utvrzují se ve své vlastní neomylnosti. Letos se však jejich komfortní zóna otřásla v základech, když americký viceprezident J.D. Vance předložil tvrdou, ale pravdivou diagnózu stavu evropské demokracie. Evropské elity se sice pobouřeně ošívaly, ale v hloubi duše vědí, že jeho kritika byla oprávněná.
Evropa se bojí svého vlastního lidu
J.D. Vance správně pojmenoval naprosto zásadní problém současné Evropy, kterým je strach z vlastních občanů. Místo toho, aby evropské vlády naslouchaly voličům, raději cenzurují nepohodlné názory, kriminalizují nesouhlas a ruší volby, pokud výsledky neodpovídají očekávanému scénáři. Jak jinak si vysvětlit situaci v Rumunsku, kde byla prezidentská volba anulována kvůli údajným „ruským dezinformacím“? Pokud může pár tisíc dolarů utracených za reklamy na sociálních sítích ohrozit demokratický proces, pak je problém v samotné demokracii, ne v zahraniční propagandě.
EU se mění v totalitní strukturu
Když Vance poukázal na hrozivý nárůst cenzury v Evropě, evropští politici se tvářili překvapeně. Ale bylo to opravdu něco nového? V Británii policie zatýká lidi za tichou modlitbu v okruhu několika set metrů od potratových klinik. Ve Švédsku byl křesťanský aktivista odsouzen za to, že podporoval spálení Koránu. A v Bruselu se otevřeně mluví o možnosti „vypnutí“ sociálních sítí během občanských nepokojů, pokud se na nich objeví „nenávistné projevy“. Kdo ale rozhoduje o tom, co je nenávist a co je legitimní kritika?
Evropská unie se stále více podobá sovětské nomenklatuře, která trestala nepohodlné názory a zatajovala informace. Stačí se podívat na chování předchozí americké administrativy, která tlačila na sociální sítě, aby cenzurovaly informace o původu covidu-19. Dnes už víme, že mnohé z tehdejších „konspiračních teorií“ byly pravdivé, ale režimní cenzura bránila jejich šíření. A Evropa tento přístup bezmyšlenkovitě kopíruje.
Tabu jménem migrační krize
Vance jasně ukázal, že Amerika a Evropa se nacházejí ve stejné situaci. V USA Bidenova administrativa otevřela hranice a umožnila masový příliv nelegálních migrantů, což vedlo k narůstající kriminalitě a sociálním problémům. Nyní se však k moci vrátil Donald Trump a jeho vláda je připravena situaci rázně řešit. A to je právě to, co evropským politikům vadí. Bojí se, že jejich vlastní občané požadují stejný přístup.
Demokracie nebo totalita? Evropa se musí rozhodnout
Vanceova řeč by měla být pro Evropu budíčkem. Má kontinent v úmyslu hájit skutečné demokratické hodnoty, nebo se bude dál propadat do systému, kde jsou volby jen divadlem, opozice umlčována a názory běžných občanů ignorovány? Jak řekl Vance, „pokud kandidujete ve strachu ze svých vlastních voličů, Amerika vám nemůže pomoci.“ A to je přesně situace, ve které se Evropa nachází. Její lídři už dávno ztratili důvěru lidí a jediné, co jim zbývá, je represe a manipulace.
Evropa se musí rozhodnout. Buď bude nadále ignorovat hlasy občanů a směřovat k autoritářské technokracii řízené Bruselem, nebo si vezme ponaučení z americké politiky a vrátí se k hodnotám, které kdysi učinily tento kontinent silným, tedy ke svobodě slova, demokracii a respektu k vlastním lidem. Pokud si evropští vůdci vyberou první možnost, měli by si být vědomi, že dříve nebo později se jim to vymstí. J.D. Vance jim pouze nastavil zrcadlo. A to, co v něm vidí, se jim rozhodně nelíbí.
J.D. Vance na Mnichovské bezpečnostní konferenci řekl pravdu. A pokud ji evropští politici odmítnou slyšet, jejich pád bude nevyhnutelný. Evropští voliči totiž nejsou hloupí a vidí, co se děje, a dříve nebo později si vyberou politiky, kteří budou hájit jejich zájmy, ne zájmy bruselské elity.
Možná už není otázkou, zda k tomu dojde. Otázkou je kdy.