Podle Roberta Fica jsou sice "neformální schůzky" svrchovaným právem jakékoliv země, ale Evropská unie jako nevojenské uskupení „nemá s touto agendou nic společného“.
Macron na pondělí sezval představitele zemí jako Německo, Itálie, Velká Británie nebo Polsko na neformální summit, na kterém se jednalo o situaci kolem Ukrajiny. Schůzka byla svolána jako reakce na prohlášení zvláštního amerického vyslance pro Ukrajinu a Rusko Keitha Kellogga, který oznámil, že Evropa se nebude přímo účastnit mírových rozhovorů, ale vše s ní bude jen konzultováno.
Na středu byl navíc svolán další neformální summit. Cílem těchto schůzek organizovaných Francií je vyhodnocení možných bezpečnostních záruk pro Ukrajinu. Některé státy jako Francie, Německo nebo Švédsko nevyloučily možnost, že by na Ukrajinu vyslaly své vojáky na případnou mírovou vojenskou misi.
Předseda vlády Slovenské republiky Robert Fico telefonoval s předsedou Evropské rady Costem a obrátil se na něj s otázkou, proč předseda Evropské rady jako nejvýznamnějšího orgánu EU přijal pozvání na setkání sedmi členských států EU a Velké Británie v Paříži, které se má zabývat otázkou účasti cizích vojsk na území Ukrajiny jako bezpečnostní garance pro Ukrajinu po ukončení válečného konfliktu a odmítnutí členství této země.
Fico považuje účast nejvyšších představitelů EU (i předsedkyně EK) bez jakéhokoli mandátu na setkání v Paříži za událost, která nenapomáhá důvěře uvnitř EU.
EU podle Fica nemá oprávnění přijímat rozhodnutí o účasti cizích vojsk na území jiného státu. Toto je možné pouze na bázi rozhodnutí přijatého v příslušných orgánech OSN nebo na základě bilaterálních dohod Ukrajiny s jednotlivými zeměmi ochotnými vyslat na její území svá vojska.
Fico uvedl, že bez jakýchkoli námitek respektuje setkání států připravených poslat na Ukrajinu svá vojska. Jde však o téma, se kterým nemá EU nic společného a ani by se k tomuto tématu neměla hlásit.
Slovenský premiér opakovaně zdůraznil své postoje. Za prvé, že nikdy nebude souhlasit s členstvím Ukrajiny v NATO. Tento jeho postoj je dlouhodobý a konzistentní. Za druhé Slovensko nevyšle na území Ukrajiny žádné ozbrojené síly.